Dizde Karıncalanma Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dizde Karıncalanma Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dizde karıncalanma nedir? Vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkabilen karıncalanmanın en çok yaşlılarda meydana gelen versiyonlarından biridir. Karıncalanma hissi beraberinde yanma ve batma hislerini de getiren kısa süreli olarak insanların hareket fonksiyonlarını kısıtlayabilen bir rahatsızlıktır.

Dizde karıncalanma ortaya çıkmasının birçok nedeni olabilir. Bazı rahatsızlıkların vücudun belli bölgelerinde karıncalanmaya neden olduğu bilinir. Bununla birlikte şeker hastalığı gibi hastalıklar vücudun herhangi bir yerinde belli belirsiz karıncalanma ve yanma hissetmenize neden olabilmektedir.

Dizde Karıncalanma Neden Ortaya Çıkar?

Karıncalanma hissi dizde ortaya çıktığında beraberinde ortaya çıkan belirtiler incelenmelidir. Bacakta karıncalanma yaşıyor ve diz kapağınızı hareket ettirmekte zorlanıyorsanız eklem sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte eklemlerde sıvı eksikliği gibi rahatsızlıklar da dizde karıncalanma, uyuşma hislerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Dizde karıncalanma yaşanmasının birden fazla nedeni olabildiği bilinmektedir. Bununla birlikte sürekli olarak ortaya çıkan karıncalanma zamanla kronik hale gelebilmektedir. Dizler eklemlerin bulunduğu bölgelerdir. Eklemler ise sürekli olarak kullandığımız, güçlü olması gereken kemiklerden oluşur.

Dizde Karıncalanma ve Eklem Ağrıları

Dizden karıncalanma ve eklem ağrıları uzun vadede büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Eklem temel olarak birden fazla kemiğin bir arada hareket ettiği noktalara verilen isimdir. Eklem ağrıları ise kemikler arasında yer alan sıvının azalması ile ortaya çıkar.

Eklemlerde ortaya çıkan karıncalanma ve sızlama beraberinde genellikle hastalar tarafından dizde karıncalanma olarak nitelendirilir. Dizde karıncalanma şikayeti bulunan hastaların eklem bölgelerini kontrol ettirmeleri önerilir. Eklem sıvısının takviye edilmesi ile birlikte bu şikayetin geçmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir! Karıncalanma Neyin Belirtisidir?

Doktorlar dizde karıncalanma ve sızlama şikayeti bulunan hastaları için belli başlı tetkikler yapmaktadır. Bu tetkikler kemik ya da dokularda herhangi bir hasar olup olmadığını tespit etmek üzere gerçekleştirilmektedir.

Dizde Karıncalanma: Eklem İltihabı

Eklem iltihabı dizde karıncalanma sorununun belirtileri arasında yer almaktadır. Tıp dilinde Romatoid Artrit olarak bilinen eklem iltihabı kemikler arasında iltihap oluştuğu anlamına gelmektedir. Orta yaşlı ve yaşlı insanlarda ortaya çıkan bu iltihap erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür.

Eklem iltihabı hastaların hareketlerinin kısıtlı olmasına neden olur. İstedikleri gibi hareket etmekte güçlük çeken hastalar iltihap giderilene kadar hareket ederken acı çekebilir. Bu durumda hastanın tedavi olması şarttır.

Eklem iltihabı kalsiyum artıklarının eklem bölgelerinde birikmeleri sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. Ekleme zarar vermeyen ancak hastaya ağrı hissi veren bir rahatsızlıktır.

Eklemde Karıncalanma: Kemik İliği İltihabı

Kemik iliği iltihabı dizde karıncalanma hissi yaşayan hastaların sahip olduğu rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Genellikle bakteri ya da mantarlar yüzünden kemikler enfeksiyon ortaya çıkmasının ana nedenidir.

Kemik iliği iltihabının ilk belirtisi diz, dirsek gibi eklem noktalarında ortaya çıkan karıncalanma hissidir. Zamanla şiddetlenen karıncalanma hissi yerini ağrıya bırakır. Dizde sızlama ile devam eden süreç hastanın hareket kabiliyetini kısıtlar.

Parmak Uçlarında Karıncalanma  Bacaklarda Ağrı ve Sızlama

Baker Kisti hakkında bilgi edinin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.