Dilde Karıncalanma Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Dilde Karıncalanma Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Dilde karıncalanma nedir? Bazı rahatsızlıkların belirtisi olabildiği gibi aynı zamanda basit nedenler ile de ortaya çıkabilen bir durumdur. Karıncalanma hissi beraberinde batma ve yanma gibi hisleri de getirir. Dilde karıncalanmanın en yakın tarifi ise dil bölgesinde sürekli olarak uyuşma ve kaşınma hislerinin ortaya çıkmasıdır.

Dilde karıncalanma nedenleri ve dilde karıncalanmanın hangi rahatsızlığın belirtisi olabileceğine dair merak edilenleri yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Dilde Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?

Dilde karıncalanma nedenleri arasında en çok bilinen ise Parestezi rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık vücutta herhangi bir yerde ortaya çıkan anormal hisleri tarif etmek için isimlendirilmiştir. Kimi zaman ortaya çıkan hasar durumuna göre aylarca dilde karıncalanma yaşanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir! Kulakta Karıncalanma Nasıl Geçer?

Dilde karıncalanma sorunu beraberinde birçok hastalığın da habercisi olarak değerlendirilmektedir. Parestezi tüm vücutta ortaya çıkan anormal hisleri tasvir eden bir rahatsızlıktır. Parestezinin yanı sıra dilde karıncalanma uyuşma sorunun bazı başka nedenleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Dilde karıncalanma ve tat almada eksiklik beraber ortaya çıktığında yanan ağız sendromu belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Sadece dilde değil aynı zamanda dil, diş, dudak ve diş etlerinde de karıncalanma meydana gelir.
  • Dilde karıncalanma dilin aşırı sıcak ya da aşırı soğuk maddeler ile temas etmesi durumunda da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda yaralanan bölge iyileşene kadar beklemek gerekir. Yaralanmanın büyüklüğüne bağlı olarak doktor yardımı gerekli olabilir.
  • Diş tedavisi kapsamında gerçekleştirilen bazı lokal anestezi işlemleri yanlış yapıldığında dilde geçmeyen bir karıncalanma ve uyuşmaya neden olabilmektedir. Bu durumun temel nedeni dilde yer alan sinirlerin zarar görmüş olmasıdır.
  • Dilde karıncalanma, tat alma güçlüğü felç geçiren hastalarda sıkça ortaya çıkan bir durumdur. Bu beyinde meydana gelen hasara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Konuşma ve yemek yeme güçlüğüne neden olur.
  • Dilde oluşan tümörler beraberinde sinir hücrelerine zarar vererek karıncalanma meydana gelmesine neden olabilir.
  • Yaşanılan kaza ve benzeri durumlar sonucunda çeneye darbe alınması beraberinde dilde hasar oluşmasına sürekli bir karıncalanma hissi hissedilmesine neden olabilir.
  • Tiroid bezlerinde ortaya çıkabilecek olan rahatsızlıklar dilde uyuşma ve karıncalanma nedeni olabilir.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu minerallerin eksikliği dilde karıncalanma nedeni olabilir.
  • B12 vitamin eksikliği dil ve başka bölgelerde uyuşmanın en sık karşılaşılan nedeni olarak bilinir.
  • Metal zehirlenmesi dilde tat kaybı ve karıncalanma hissi ortaya çıkmasına neden olabilir.

Dilde Karıncalanma Nasıl Geçer?

Dilde karıncalanma tedavisi ancak uzmanlar tarafından gerçekleştirilebilen bir süreçtir. Tedavinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikli olarak dilde meydana gelen karıncalanma hissinin nedeni tespit edilir. Ardından karıncalanma sorununun nedenine bağlı olarak gerekli ilaç tedavisi yapılmaktadır.

Dilde karıncalanma için dil egzersizleri genellikle yaşlılara önerilmektedir. Bununla birlikte dil egzersizleri tek başına yeterli sonuç elde etmenizi sağlamayacaktır. Karıncalanma nedeninin bulunarak tedavi edilmesi gerekir.

Saç Diplerinde Karıncalanma  Vücutta İğne Batma Hissi

Dil Kanseri hakkında bilgi edinin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.