Depresyon Tedavisi, Depresyon Tedavi Edilir Mi?

Depresyon Tedavisi

Depresyon, özellikle günümüz zamanında sıklıkla yaşanmakta ve neredeyse herkeste görülmekte olan bir durumdur. Belirli nedenler ile ortaya çıkmakta olan depresyon durumu, gerekli tedavi uygulanması durumunda kişinin daha iyi hissetmesini sağlayabilmektedir. Depresyon tedavisi, depresyon durumu ile karşı karşıya kalmış olan bir kişinin alanında uzman olan bir kişiden yardım alması büyük önem taşımaktadır.

İnsanların daha önceden yapmakta oldukları eylemlere herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan devam edebilmeleri için yardım almaları gerekmektedir. Bu yardımlar sonunda kişi kendi hayat aktivitelerine katılım göstermeye devam edebilir. Peki depresyon nedir? Depresyonun belirtileri nelerdir? Depresyondan kurtulma yolları nelerdir? Bu soruların cevaplarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Depresyon Nedir?

Depresyon ya da diğer bir adı ile majör depresif bozukluk, nasıl hissettiğinizi nasıl düşünmekte olduğunuzu ve nasıl davrandığınızı genel olarak olumsuz yönde etkilemekte olan bir rahatsızlıktır. Yaygın ve ciddi olan bu rahatsızlık, tedavi edilebilen tıbbi bir hastalık olarak görülmektedir. Depresyon durumunda bulunmakta olan kişi gerekli olan tedaviyi alarak iyileşme gösterebilmektedir.

Sürekli olarak üzüntü durumunda bulunmak ve zevk vermekte olan durumlardan keyif alamamaya başlanması kişinin depresyon durumu içerisinde bulunduğunu ifade etmektedir. Depresyon çeşitli duygusal ve fiziksel olan belirtilere yol açabilmektedir. Depresyonlu olan kişilerde evde ya da işte görevlerini yerine getirme yeteneği azalışı görülmektedir.

Depresyon Tedavisi, Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Üzüntü ve kişiyi sıkıntıya sokan olaylarda üzgün bir ruh halinde bulunmak oldukça normaldir. Depresyon belirtileri arasında birbirinden farklı mutsuzluk belirtisi bulunmaktadır. Üzgün hissetmenin birbirinden farklı boyutları bulunmaktadır. Bu nedenle depresyon ve üzüntü genel olarak birbirine karıştırılmaktadır. Depresyonda bulunulduğunu belirtilen hususlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Sürekli olarak üzgün hissetmek
  • Sürekli olarak yorgun hissetmek
  • Konsantrasyon kaybı
  • Karar vermede zorluk
  • İntihar eğilimi
  • İştah değişiklikleri (aşırı yeme ya da iştahsızlık gibi)
  • Günlük olarak yapılmakta olan aktivitelerde ilgi ve zevk kaybı

Depresyon tanısının konulabilmesi için yukarıda belirtilmekte olan belirtilerin en az iki hafta boyunca devam etmesi gerekmektedir. Bir kez depresyon geçirmiş olan kişilerin ileride de bu durum ile karşılaşma durumu bulunmaktadır.

Depresyondan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Depresyondan kurtulma yolları, alanında uzman kişiler tarafından önerilmekte olan yollar olması nedeni ile özel olarak uygulanması gereken yollar olarak da ifade edilmektedir. Depresyondan kurtulmak isteyen kişinin ilk önce alanında uzman olan bir doktora gitmesi ve muayene olması gerekmektedir. Aksi taktirde kişinin yanlış bir işlem yaparak kendini kötü etkileme durumu gerçekleşebilir.

Depresyondan kurtulmak isteyen kişinin psikiyatri hekimine müracaat etmesi yapılması en uygun olan davranıştır. Depresyon tedavisinde uygulanmakta olan değişik tedaviler bulunmaktadır. Belirli bir aşamadan sonra kişiye ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Bu ilaçların hekimin belirlemiş olduğu zaman dilimlerinde alınması gereklidir. Aksi taktirde değişik sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Manik Depresyon Nedir? Unipolar Depresyon Belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version