Depresyon Nedir? Depresyonda Mısınız?

Depresyon Nedir? Depresyonda Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Depresyon hali günümüz gelişen dünyasında en çok karşılaşılan psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Birçok doktor günümüzün psikolojik vebası olarak depresyonu işaret eder. Kişide sürekli üzüntü içerisinde olma hali olarak tanımlanan bu rahatsızlık birçok belirgin belirtiye sahiptir.

Depresyonun belirtileri, ortaya çıkma nedenleri, depresyon tedavisi gibi merak edilen birçok bilgiye yazımızın devamında yer verdik. Gerçekten depresyon içerisinde olup olmadığınızı anlamak için bir uzmana görünmeniz şarttır.

Depresyon Nedir?

Depresyon sürekli devam eden bir ruh hali sorunudur. Birçokları tarafından anlık olduğuna dair bir yanlış algı da söz konusudur. Depresyonun bilinen diğer adları da klinik depresyon ve majör depresif bozukluk olarak bilinmektedir.

Depresyon ile karşı karşıya olan kişilerde sürekli bir üzüntü hali, odaklanma sorunları, ilgisizlik gibi belirtiler ortaya çıkar. kişinin yaşamının tamamını etkileyen bir psikolojik rahatsızlık olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Depresyon hali sadece anlık olarak kişinin kendini keyifsiz hissetmesi olarak tanımlanamaz. Aksine depresyon süreklilik gösteren ve kişinin yaşam kalitesini sürekli olarak düşüren bir rahatsızlıktır. Depresyon tanısı koyulan kişilerin bu halden tek başlarına kurtulmaları çoğu zaman mümkün de değildir.

Depresyon tedavisinde ilaç tedavisi ve psikolojik tedavi genellikle aynı anda kullanılır. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen tedavilerde tıbbi olarak bir süreç söz konusu olmaktadır. Rahatsızlığın tedavi süreci ise tamamen hastanın durumuna ve farkındalığına bağlıdır.

Depresyon Neden Ortaya Çıkar?

Depresyon günümüzde çağımızın hastalığı olarak tasvir edilmektedir. Kişinin günlük yaşamında kendini gerçekleştirememesi ya da ani ve üzücü bir olay yaşaması gibi nedenler ile ortaya çıkabilmektedir.

Kişilerin sevdiklerini kaybetmeleri, ölüm, sakatlık gibi ani gelişen durumlar bireylerde psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Bunun yanı sıra depresyon halinin ortaya çıkmasında sık görülen başka bir neden de sürekli çalışma temposu ve kişinin kendini gerçekleştirememesidir.

Sosyologlar tarafından yapılan araştırmalar depresyonun günümüzde ortaya çıkışının en büyük nedenlerinden biri olarak kişinin kendini gerçekleştirememesi görülür. Kendini gerçekleştirme gün içerisinde bireyin yaptıkları ya da ettikleri ile birey olduğunu hissetmesi olarak ifade edilebilir.

Depresyon Nedenleri Nelerdir?

Depresyon nedenleri bireyin gün içerisinde rutinleşmesi ya da ani gelişen kayıp benzeri durumlar ile ortaya çıkar. Ancak bireyin neden depresif bir ruh hali içerisinde olduğu ancak tıbbi bir tanı koyma süreci ile tam olarak belirlenebilir. Bu noktada uzmanlar görüşü büyük önem taşımaktadır.

Bireylerin depresyon hali içerisinde olmalarının birçok nedeni olabilir. Genellikle günümüzde 30’lu yaşlarda kendini gösteren depresyon temel olarak insan hayatının neredeyse her döneminde ortaya çıkabilir.

Depresyonun cinsiyet bağlamında erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla ortaya çıktığını biliyor muydunuz? Bu durumun en büyük nedeni olarak genellikle kadınların uzman yardımına daha sık başvuruyor olması olduğu düşünülmektedir. Depresyon halinin sık karşılaşılan bazı nedenleri ise aşağıdaki gibidir;

 • Kalıtsal faktörler,
 • Beyinde gerçekleşen fiziksel değişiklikler,
 • Hormonal değişiklikler,
 • Hamilelik,
 • Menopoz,
 • Nörotransmitterlerde meydana gelen işlev değişiklikleri,
 • Düşük benlik kaygısı,
 • Bazı kişilik özellikleri( yoğun öz eleştiri yapma ve kişinin kendini sürekli suçlaması gibi kişilik özellikleri)
 • Fiziksel ya da psikolojik olarak istismara uğramak,
 • Ölüm ve kayıp durumları,
 • Kişiye karşı gerçekleştirilen baskı ve çevre tarafından dışlanma,
 • Alkol, sigara ya da uyuşturucu kullanımı,
 • Kronik rahatsızlıklar,
 • İlaç kullanımı,
 • Psikolojik rahatsızlıklar,
 • Sakatlanma,
 • Sosyal bağlamda izole edilme,
 • Sosyal fobi benzeri rahatsızlıklar.

Yukarıda yer alan nedenler tıbbi tanımlama süreçleri sonunda en sık karşılaşılan depresyon nedenleri olarak görülmektedir. Depresyonun ortaya çıkışında etkili olan bilinen ve bilinmeyen onlarca faktör olabilir. Bazı uzmanlar depresyon hali hakkında kalıtsal nedenler olabileceğini de düşünmektedir. Bu noktada hala araştırmalar devam etmektedir.

Depresyonun ortaya çıkışında kadınların daha sık gündeme gelmesinin nedenlerinden biri de hormonal olarak erkeklere oranla da çok değişim yaşamalarıdır. Aylık regl dönemleri dahil olmak üzere hamilelik, menopoz gibi hormonal değişime neden olan birçok dönem kadınlar tarafından yaşanmaktadır.

Depresyon Nasıl Önlenebilir?

Depresyon halinin ortaya çıkmasının engellemenin en kolay ve anlamlı yolu kişinin yaşamı boyunca sürekli kendini gerçekleştirebileceği alanlara yönelmesidir. Sürekli bir depresyon hali içerisinde olan kişilerin davranışları, eylemleri ve tutumları tamamen karamsar yönde değişkenlik gösterir.

Depresyonun önlenmesinde etkili olarak bireyin kendi hayatı üzerinde söz sahibi olduğu kadar paylaşımcı ve aynı zamanda çevresi tarafından dışlanmıyor olması gerekir. Genellikle küçük yaşlardan itibaren çevre tarafından dışlanma yaşayan bireylerde ilerleyen dönemlerde depresyon hali ortaya çıkabilmektedir.

Depresyon nasıl önlenebilir sorusu için verilebilecek net bir cevap bulunmamaktadır. Depresyonun önlenmesinde en büyük yardımcı faktör stres kontrolüdür. Bireylerin sürekli stres altında olması bir noktadan sonra depresyon halinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Depresyondan uzak bir yaşam sürmek için sağlıklı bir hayatın yolları aranmalıdır. Bireyin benlik algısı ne kadar güçlü ise depresyon hali içerisine düşmesi de o kadar zordur. Güçlü bir benlik, kişisel saygı ve sağlıklı bir yaşam ile çağımızın hastalığı olan depresyondan uzak durmak için gerekenleri yapabilirsiniz.

Tüm uygulamalara rağmen depresyondan tam anlamı ile korunmanın net bir yolu bulunmamaktadır. İnsan hayatında meydana gelen olaylar ve durumlar kimi zaman ani kimi zaman ise bir süreç sonucunda depresyonu beraberinde getirebilir.

Depresyonun süreç ile birlikte ortaya çıkması genel olarak sağlıklı bir yaşam ile engellenebilir. Aniden meydana gelen olaylar sonucunda depresyon hali yaşanıyorsa bunun tam anlamı ile engellenmesi mümkün değildir. Ancak güçlü bir benlik ve kişilik algısı ile ortaya çıkma riskini azaltmak mümkündür.

Depresyon Tanısı Nasıl Konulur?

Depresyon tanısı koyulması işlemi uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bireylerin depresyon ile karşı karşıya olup olmadıklarını belli başlı muayeneler sonrasında net bir şekilde tespit eden uzmanlar tanı sürecini tamamlayarak tedavi sürecini başlatır.

Depresyon tanısı konulması için bazı durumlarda laboratuvar testleri gerekli görülmektedir. Bu durum tamamen uzman doktorun perspektifine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Depresyonun herhangi bir fiziksel rahatsızlık ile bağlantılı olup olmaması da tanı sürecinde tespit edilmek üzere test edilen durumlardan biridir.

Depresyon Haline Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Depresyon haline neden olan birçok durum saymak mümkündür. Depresyonun günlük hayatın sürekli olarak melankolik ve düşük ruh hali içerisinde yaşanmasından çok daha fazlası olduğu bilinmektedir. depresyon haline neden olan başlıca bazı durumlar ise aşağıdaki gibidir;

 • Anksiyete rahatsızlığı,
 • Psikolojik rahatsızlıklar,
 • Mevsimsel geçişler,
 • Kişinin melankolik ruh hali içerisinde olması,
 • Yüksek benlik saygısı gibi karakteristik özellikler,
 • Hamilelik gibi dönemler.

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon tedavisi alanında uzmanlığı bulunan doktorlar tarafından tanı sürecinden sonra gerçekleştirilen süreçtir. Depresyonun tedavisinde ise erken teşhis büyük önem taşır. Hangi evrede ve psikolojik olarak bireyin ne durumda olduğu tedavinin ne kadar süreceği gibi soruların yanıtları üzerinde etkilidir.

Depresyon tedavisinde etkin olarak kullanılan iki ana yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden ilki psikolojik destektir. İkincisi ise ilaç tedavisidir. Çoğu zaman uzmanlar tarafından depresyon tedavisinde psikolojik ve ilaç tedavisi aynı anda gerçekleştirilir.

Hastanın durumuna bağlı olarak uzmanlar tarafından belirlenen tedavi seçenekleri ile depresyondan kurtulmak mümkündür. Ancak bu sadece hastanın kendi isteği ile mümkün olabilmektedir.

Unipolar Depresyon Nedir? Depresyondan Kurtulma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version