Depresyon Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Depresyon Nasıl Geçer?

Depresyon Nasıl Geçer? Depresyon rahatsızlığı, kişinin ruh halinin çökmüş olması durumudur. Depresyonda olan biri genel olarak olumsuz ve negatif düşüncelere kapılarak umutlarını kaybeder. Aynı zamanda kişinin yapmış olduğu aktivitelerden zevk almasını engelleyen bu durum, kişinin kendini eve kapatarak kendini yalnız kalmaya zorlamasına neden olduğundan önemli bir durumdur. Peki bu durumdan kurtulmak için neler yapılabilir?

depresyon nasıl geçer

Depresyondan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Depresyon durumu, birçok neden dolayısıyla ortaya çıkabilir. Depresyondan kurtulmak için kişinin daha önceden yaşamış olduğu belirli sorunları kendi içerisinde çözmesi, yani içteki içsel çatışmanın bitirilmesi gerekmektedir. Depresyon durumunda olan birinin bu durumdan kurtulabilmesi için yapabilecekleri aşağıda belirtilmektedir.

Eskileri Yenileyin

Depresyon, özellikle çok erken çocukluk dönemlerinde yaşanmış ancak çözülmemiş sorunlar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Kimseye güvenememek ya da kimsenin sizi anlamadığını düşünmek gibi eylemlere inanmak gibi eylemleri engellemek için eskileri artık kafaya takmamanız gerekmektedir.

depresyon nasıl geçer

Depresyon Nasıl Geçer? Kendinizi İhmal Etmeyin

Kendinizi ihmal etmeniz durumunda olumsuz düşünceler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle belirli zamanlarda kişinin kendine bakım yapması, istediği zamanlarda dışarı çıkıp farklı aktiviteler denemesi büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda eski aktivitelerin de yeniden yapılması kişinin daha iyi hissetmesini sağlayabilir.

Kendinize Hak Ettiğiniz Değeri Verin

Kendinizi küçümsemek bütün depresyonların ana sebepleri arasında yer almaktadır. İçinizde bulunan negatif sesler, kendi imajınızı kötü yönde etkilemeye çalışıyor olabilir. Gerçek olmadığında bile diğer kişileri kendinizden daha iyi ve üstün görüyor olabilirsiniz. Bunun ana nedeni depresyondur. Terapi ve profesyonellerden destek olarak bu durumu aşabilirsiniz. Ayrıca düşünce yapınızı değiştirmek için ayrı bir çaba sarf ederek depresyon durumundan kurtulma sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

depresyon nasıl geçer

Depresyon Nasıl Geçer? Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak hem zihne hem de bedene iyi gelen bir aktivitedir. Haftada 3 gün yapılmakta olan 30 ya da 40 dakikalık kardiyo çalışması depresyon semptomlarının büyük oranda azalmasını sağlamaktadır. Bunun dışında yürüme ve koşma gibi eylemler de kafanızı boşaltmak için yapabileceğiniz sporlar arasında yer almaktadır.

Depresyon Nasıl Geçer? Uyku Düzeni Kurun

Uyku düzeni depresyon için büyük önem taşımaktadır. Çok az ve çok fazla uyku uyumak kişinin depresyonunu tetikleyebilmektedir. Bu nedenle gece vakti uykunun 7 ila 8 saat arasında sabitlenmesi oldukça önemlidir.

depresyon nasıl geçer

Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenme şekli, depresyonun aşılabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Kişinin sağlıklı bir şekilde beslenip her besinden gerekli olduğu kadar alması gerekmektedir. Araştırmalara göre şeker ve yağlı bir beslenme şekli depresyonu tetiklemektedir. Bu nedenle sizi ağırlaştıran şeker ve yağ oranı yüksek olan gıdalardan uzak durup temiz beslenmeniz iyi olacaktır.

Psikoterapi

Kendinizi anlamanız depresyon yaşarken büyük bir öneme sahip olmaktadır. Hayatınız boyunca devam eden döngüleri yıkarak içinde bulunduğunuz depresyon durumundan daha kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Kendinizi anlamak için özel bir çaba sarf ederek psikoterapi almanız kendiniz için yapacağınız en büyük iyilik olacaktır.

Majör Depresyon Belirtileri Majör Depresyon Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.