Depresyon İlaçları İsimleri, Depresyon Tedavisi

Depresyon İlaçları

Depresyon hali insanın var oluşundan bu yana var olan bir yoğun ruh halidir. Depresyonu bir hastalık olarak nitelendiren en önemli özelliği ise üzüntü, mutsuzluk ve umutsuzluk hislerinin hastanın hayatını büyük ölçüde etkileyecek düzeyde yaşanıyor olmasıdır. Ancak depresyon tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Depresyon ilaçları ve psikolojik tedavi ile etkileri azaltılabilmektedir.

depresyon ilaçları

Depresyonun tedavi edilebilmesi için en büyük gereklilik hastanın istekli olmasıdır. İlk başlarda depresyon kaynaklı olarak yüksek umutsuzluk yaşandığından süreç zor olabilir. Ancak depresyon tedavisinde uzmanların ısrarcı ve hastayı bırakmayan bir tutum sergilemesi gerekir.

Depresyon hali içerisinde olan hastaların iyileşebilmesi için uzmanlar tarafından kapsamlı bir tedavi süreci uygulanır. Tedavi boyunca çoğu uzman ilaç tedavisi ile psikolojik seansları içeren tedavileri birlikte uygular. Yazımızın devamında depresyon ilaçları hakkında merak edilenlere ve ilaç isimlerine ulaşabilirsiniz.

Depresyon İlaçları Nelerdir? Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Depresyon ilaçları, başka bir ifade ile antidepresan kullanımı büyük oranda dikkat isteyen bir durumdur. Depresyon ilaçlarının tesirlerinin güçlü olduğu ve kullanım talimatlarına uyulması zorunlu olduğu da bilinmesi gerekenler arasında.

depresyon ilaçları

Depresyon ilaçlarının çeşitlenmesi tamamen kullanım amacına, dozajına ve kullanım sıklığına göre değişkenlik göstermesi nedeni iledir. Bir depresyon ilacı kişinin içinde bulunduğu depresif duruma karşı bir direnç oluşturabilmesi için destek amacı da taşır. Depresyon ilacı kullanırken aşağıda yer alan hususlara dikkat edilmelidir.

 • Depresyon ilacı kullanımı sadece uzman doktor reçetesi ile gerçekleştirilmelidir.
 • İlaç kullanımı sırasında herhangi bir yan etki olması halinde ilaç kullanımı bırakılmalıdır.
 • İlaç kullanımı öncesinde ilaç kullanım kılavuzu okunmalıdır.
 • Depresyon ilacı kullanırken mutlaka uygulama önerilerine uygun hareket edilmelidir.
 • Antidepresan ilaçlarının anında etki yapmayacağı, bir süre kullanım gerektiği unutulmamalıdır.
 • İlaç kullanımı kişinin kendi kafasına göre bir süre ile gerçekleştirilmemelidir. Hekim tarafından tavsiye edilen süre kadar ilaç (kişinin ruh halinde düzelmeler olsa da olmasa da) kullanılmalıdır.
 • Uykusuzluk çekilmesi halinde fazladan antidepresan kullanılması doğru değildir.
 • Antidepresan ilaç kullanımı ile bireylerin kişilikleri değişkenlik göstermez. Bu ilaçlar kişilerin sürekli uyumasına neden olmaz.

depresyon ilaçları

Antidepresan ilaç kullanımı hakkında birçokları tarafından yanlış bilinen bir durum da ara sıra kullanıldığında işe yaradığı sanrısıdır. Antidepresan ilaçlar uzun süre kullanım ile etki gösteren ilaçlardır. Kendinizi kötü hissetmeniz halinde ruh halinizi düzeltmeye yarayan hızlı etkiler göstermezler.

AntiDepresan İlaçları Nelerdir?

 • Zedprex,
 • Xanax,
 • Tarlusal,
 • Serdep,
 • Selectra,
 • Prozac,
 • Paxera,
 • Lustral,
 • Duxet,

Yukarıda adı geçen ilaç isimleri Türkiye bazında yaygın kullanılan depresyon tedavisinde uygulanan ilaçlardır. Antidepresan ilaçlarının her biri farklı kullanım önerileri ve sıklıkları ile bilinir. Uzman doktorlar tarafından tercih edilen antidepresan ilacını başka bir ilaç ile değiştirmemeye özen göstermelisiniz.

Antidepresan ilaçlar uzmanlar tarafından tercih edilirken hastanın durumu göz önünde bulundurulur. Bazı antidepresan ilaçları çok daha ağır etki gösterebilir. Bu noktada mutlaka uzman doktorunuz tarafından reçeteli olarak verilen ilacı kullanmalısınız.

Hastalar tarafından sık yapılan bir yanlış da kendilerini kötü hissettikleri anlarda depresyon ilaçları kullanmaktır. Bu ilaçlar ağrı kesici niteliği taşımaz. Antidepresan nitelikli ilaçlar reçetede tavsiye edilen aralıklar ve zaman dilimlerinde tüketilmelidir.

Zedprex Antidepresan İlacı

Zedprex oldukça etkili olan ve uzmanlar tarafından tercih edilen bir antidepresan ilacıdır. Eskiden bilinen ilaçlardan en büyük farkı ile yan etkilerinin daha az olmasıdır. Depresyon ilaçlarının adını en çok duyurduğu noktalardan biri de yan etkileridir.

Kullanım kılavuzu kapsamında depresyon ilaçlarının mevcut yan etkileri oldukça büyük bir listeyi kapsayabilir. Yan etkilerin uzun bir liste oluşturması da hastaları tedirgin etmektedir. Ancak bilinen bir değerlendirmeye göre bu ilaçların yan etkileri çok küçük oranda ortaya çıkmaktadır.

Uzmanlarınız tarafından reçeteli olarak verilen ilacı kullanmanız olası yan etki sorunlarından etkilenmemeniz için de büyük önem taşımaktadır. Zedprex depresyon ilacı olarak sık tercih edilen bir ilaçtır. Bu ilaç için uygun kullanım önerisi günde 20 mg’lık bir kapsül olarak bilinmektedir. Kapsül ağza alındığı andan itibaren çiğnenmeden yutulmalıdır.

İlaç alım dozu için mutlaka uzmanınıza danışmanız önerilir. Zedprex kullanımı sadece yetişkin bireyler için tavsiye edilmektedir.

zedprex depresyon ilacı

Xanax Antidepresan İlacı

Xanax antidepresan ilacı olarak genellikle anksiyete gibi sorunlar kapsamında reçeteli olarak yazılmaktadır. Bu ilacın başka ilaçlar ile birlikte kullanılması da mümkündür. Ayrıca ilaç kesinlikle alkol ile birlikte tüketilmemelidir. Panik atak benzeri rahatsızlıklar yaşayan kişilere uzman doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Xanax kullanımı yetişkinler için önerilmektedir. İlaç kullanımı itibari ile bezodiazepin ilaç grubunda yer almaktadır. İlacın kullanılması ve bırakılması mutlaka doktor kontrolü altında gerçekleştirilmelidir.

xanax depresyon ilacı

Tarlusal Antidepresan İlacı

Tarlusal antidepresan ilacı olmanın yanı sıra başka birçok nedenle de kullanılabilmektedir. Halk arasında daha çok adet söktürücü olarak da bilinmektedir. Bununla birlikte aşağıda yer alan nedenler ile de zaman zaman doktorlar tarafından reçeteli olarak yazılmaktadır.

 • Beklenmedik vajinal kanama yaşanması,
 • Şeker rahatsızlığı,
 • Astım rahatsızlığı,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Kalp rahatsızlıkları,
 • Aşırı kilolu olma durumu,
 • Migren rahatsızlığı,
 • Sara rahatsızlığı,
 • Kan pıhtılaşması.

tarlusal depresyon ilacı

Serdep Antidepresan İlacı

Serdep depresyon beraberinde görünen birçok belirtinin etkilerinin azaltılmasında ve depresyon tedavisinde etkin olarak kullanılan bir ilaçtır. 6 yaşından büyük hastaların tedavisi için uzmanlar tarafından reçeteli olarak tavsiye edilebilmektedir.

Serdep antidepresan ilacı genellikle sosyal anksiyete bozukluğu tedavisinde sıklıkla kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca PMDB tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Tavsiye edilen kullanım önerisi ise sabah ya da akşam olmak üzere günde bir kez kullanımdır.

serdep depresyon ilacı

Selectra Antidepresan İlacı

Selectra antidepresan ilaçlarından bir diğeridir. Ruh halinin kontrol edilmesi amacı ile depresyon hali içerisinde olan hastalara reçeteli olarak tavsiye edilen bir ilaçtır. Travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobiler ve benzeri durumların tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır.

İlacın kullanım dozu doktor tarafından belirlenmektedir. Doktor talimatlarına uygun kullanım şarttır. Genel kullanım talimatları ise her gün günde bir adet olmak üzere ve aynı saatte alınmalıdır.

selectra depresyon ilacı

Paxera Antidepresan İlacı

Paxera antidepresan ilacı majör depresif bozukluk, agorafobi, panik atak benzeri durumlarda kullanılmaktadır. İlaç reçeteli olarak sadece yetişkinler için kullanıma uygundur. Bu nedenle mutlaka uzman doktorunuza danışarak doktorunuzun tavsiyesi eşliğinde kullanmalısınız.

paxera depresyon ilacı

Lustral Antidepresan İlacı

Lustral Depresyon tedavisinde etkin olarak kullanılan güçlü bir ilaçtır. Antidepresan ilaç olarak Lustral mutlaka uzman tavsiyesi eşliğinde kullanılmalıdır. İlacın günde kaç doz kullanılacağından nasıl bırakılacağına kadar birçok yönden doktorunuza danışmanız gerekli olan bir ilaçtır.

lustral depresyon ilacı

Duxet Antidepresan İlacı

Duxet antidepresan ilaçları arasında günde toplam 60 mg olacak şekilde iki doz alınması önerilen bir ilaçtır. İlacın her gün aynı saatte alınması tavsiye edilmektedir. İlaç etkilerinden rahatsız olmanız halinde doğrudan uzman doktorunuza danışın. Bu tarz antidepresan nitelik taşıyan ilaçlar bazı yan etkiler ile birlikte gelir.

duxet depresyon ilacı

İlaçların yan etkileri olması halinde ilaç kullanımına devam etmeyiniz. İlacın 18 yaş üstü kullanıma uygun olduğunu da dile getirmek gerekir. Çocuklarda kullanıma uygun değildir. Aynı anda asla çift doz almayın, ilacı bırakmak istediğiniz takdirde doktorunuza danışarak hareket edin. İlaç bırakma sürecinde doğru adımları takip etmek ilacın başarılı olması için şarttır.

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.