Depresyon Çeşitleri Nelerdir? Depresyon Kaç Çeşit?

Depresyon Çeşitleri Nelerdir?

Depresyon, yaşanılan olaylara ve belirli hususlara göre çeşitlere ayrılmaktadır. Depresyon durumunda kişinin alanında uzman olan kişilerden yardım alması gerekmektedir. Alınan yardımda yapılacak ilk işlem, depresyon çeşidini belirlemek olacaktır. Depresyon çeşitleri hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Depresyon Çeşitleri, Depresyon Türleri Nelerdir?

Depresyon türleri, birbirinden farklı olmasına rağmen belirli alanlarda aynı özelliklere sahiptir. Depresyon türleri aşağıda sırası ile belirtilmiştir.

1-Major Depresyon:

Majör depresyon, klasik depresyon ya da unipolar depresyon olarak adlandırılmaktadır. Psikozun eşlik ettiği bi durum genel olarak karakterizedir. Bu nedenle iki depresyon durumunun da belirtileri neredeyse aynıdır.

2-Distimi (Kalıcı Depresif Bozukluk):

Distimisi bulunan kişiler en az 2 yıl boyunca depresif ruh halinde bulunmaktadır. Kalıcı depresif bozukluk tanısı konulmuş olan kişi daha az ciddiyetli semptomların gözlenmesine neden olabilir. Bunun ile beraber kişi majör depresyon atakları geçirebilir. Ancak bir depresyonun distimi kabul edilmesi için en az iki yıl sürmesi gerekmektedir.

3-Doğum Sonrası (Perinatal) Depresyon:

Hamilelik nedeni ile yaşanan ruhsal değişimler, bu depresyon çeşidini tetiklemektedir. Doğum sonrası depresyonuna girmek oldukça normaldir. Kadınların yüzde 10 ila 15’i doğum sonrasında bu depresyona girmektedir. Yardım alınarak kısa süre içerisinde bu depresyondan kurtulmak mümkündür.

4-Psikotik Depresyon:

Bir kişinin ciddi bir depresyon ile beraber genel olarak rahatsız edici ve yanlış olan inançlara sahip olması durumunda bu depresyon çeşidi görülmektedir. Başkalarının göremeyeceği ve duyamayacağı hususları görüp duymak farklı bir tür psikoz durumunda meydana gelir. Psikotik depresyonun belirtileri genel olarak suçluluk, hastalık sanrıları ya da yoksulluk temasına sahiptir.

5-Bipolar Bozukluk:

Bipolar bozukluk ya da diğer bir adı ile manik depresyon, döngüsel olarak ruh durumu değişiklikleri yaşanması olarak ifade edilmektedir. Kontrol edilemeyen davranışlar, fazla hareketli olma, az uyuma ve hızlı konuşma gibi hususlar bipolar bozukluk belirtileri arasında yer almaktadır. Kişi bir moddan diğer bir moda hızlı ve kısa süre içerisinde geçiyorsa manik veya depresif bir dönemden geçiyor olabilir.

Yaşanmakta olan bu durum birkaç hafta sürebilmektedir. Bipolar bozukluğu olan kişi majör depresyon belirtileri göstermektedir. Ancak bu depresyon çeşidinin tedavi yöntemleri daha farklıdır. Antidepresan ilaçları bu depresyon çeşidini daha da kötüleştirebilir.

6-Mevsimsel Afektif Bozukluk:

Doğal güneş ışığının alınmasının zorlaşmış olduğu kış zamanında depresyon başlaması normaldir. Bu depresyon çeşidi karakterizedir. Mevsimsel afektif bozukluk, genel olarak yaz ve ilkbahar aylarında ortaya çıkmaktadır. Kişi bu dönemlerde sosyal olarak geri çekilirken kilo alma ve uyku artış durumu ile de karşılaşmaktadır.

7-Durumsal Depresyon:

Durumsal depresyon, uyum bozukluğu olarak bilinmektedir. Birçok açıdan bu depresyon çeşidini majör depresyona benzetmek normaldir. Sevilen bir kişinin ölümü, ciddi bir hastalık, yasal sıkıntılar ile karşı karşıya kalmak, boşanmak ve kötü niyetli ilişkilerde bulunmak gibi nedenler sonucunda durumsal depresyon ortaya çıkabilir.

Depresyon Belirtileri Kadınlarda Depresyon Belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version