Depresyon Belirtileri, Depresyon Nedir?

Depresyon Belirtileri

Depresyon belirtileri, kişinin depresyon durumunda bulunduğunu ifade eden belirtiler olup genel olarak çoğu kişide en az bir kere yaşanmış olan bir durumdur. Kişi bilmeden depresyon durumu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Özellikle günümüz zamanında sıklıkla karşılaşılmakta olan depresyon durumunun birçok belirtisinin bulunuyor olması, depresyonun çeşitlerinin sıklığından kaynaklanmaktadır.

Uzman hekimlerin yardımı ile depresyondan kurtulmak mümkündür. Majör depresif bozukluk ile karşı karşıya kalınması durumunda yardım almak büyük önem taşımaktadır. Peki depresyon nedir? Depresyon belirtileri nelerdir? Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

depresyon belirtileri

Depresyon Nedir?

Depresyon, kişinin kendini daha mutsuz ve üzgün hissetmekte olduğu bir dönemdir. Majör depresif bozukluk olarak da isimlendirilmekte olan bu rahatsızlığın birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Aynı zamanda her çeşidin kendine özgü özelliği bulunduğundan her depresyon çeşidinin farklı bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Depresyon kişinin davranışlarını olumsuz yönde etkilemekte olan bir rahatsızlık olması nedeni ile kişinin uzman bir hekimden tedavi alması büyük önem taşımaktadır. Hekimler tarafından belirlenmekte olan tedaviler sayesinde kişi en kısa süre içerisinde eski haline dönebilmektedir. Aynı zamanda kişiden belirli alanlarda ve yönlerde iyileşmeler ile karşı karşıya kalınması muhtemeldir.

depresyon belirtileri

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri, bir kişinin depresyon durumu içerisinde bulunduğunu ifade etmekte olan hususlardır. Depresyon durumunda bulunan bir kişi, genel olarak diğer depresyon durumu ile karşı karşıya olan bireyler ile benzer davranışlar sergilemektedir. Bu nedenle bir kişinin belirtilmekte olan ifadeleri gösteriyor olması, kişinin depresyon içinde bulunabileceğini ifade etmektedir.

Depresyon durumu içerisinde bulunan kişilerin göstermekte oldukları belirtiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Sürekli olarak üzgün hissetmek
  • Konsantrasyon kaybı
  • Karar verme konusunda zorluk yaşama
  • İntihar eğilimi ve intihar düşünceleri içerisinde bulunmak
  • Sürekli olarak yorgun hissetmek
  • Aşırı yeme hali ile kilo alma ya da iştahsız olma nedeni ile aşırı olarak zayıflama
  • Günlük olarak yapılmakta olan aktivitelerde ilgi ve zevk kaybı yaşanması

depresyon belirtileri

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon tedavisi, kişinin belirli kişilerden yardım alarak yapılması gerekli olan işlemler arasında yer almaktadır. Depresyonda olan bir kişi, uzman bir hekimden yardım alarak kolay ve hızlı bir şekilde daha mutlu ve pozitif bir insan haline gelebilir. Depresyon durumunda bulunduğunu düşünen insanlar, evde ya da belirli alanlarda kendileri tedavi olmaya çalışabilirler.

Ancak uzman bir kişiden yardım alınması durumunda kişinin iyileşme süreci kolaylaşacağı gibi depresyon durumunun tamamen geçmesi de sağlanabilmektedir. Bu nedenle bir süre sonra kişinin alanında uzman olan bir hekime görünmesi büyük önem taşımaktadır.

Hekimler tarafından uygulanmakta olan tedaviler, kişilerin yaşamakta oldukları duruma göre değişiklik göstermektedir. Tedavilerin uygulanması sonrasında kişiye hekim tarafından belirli ilaçlar verilebilmektedir. Ancak bu ilaç tedavisi genel olarak son zamanlarda uygulanmaktadır.

Depresyonda İyileşme Belirtileri? Depresyondan Kurtulma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.