Çenede Karıncalanma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çenede Karıncalanma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çenede karıncalanma birçok rahatsızlığın belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir. Çenede bulunan sinirlerin uyarılması ile birlikte uyuşma, batma ve karıncalanma hissi yaşanması bazı durumlarda kalp rahatsızlıklarının belirtisi olabilir.

Çene karıncalanması kimi zaman parestezi gibi rahatsızlıklar nedeni ile olabilirken kimi zaman da yüz felci ya da inme gibi rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Çenenizde meydana gelen karıncalanma hissine uyuşma ve batma eşlik ediyorsa diş ve ağız sorunları yaşıyor olabilirsiniz.

Çene Karıncalanması Neden Olur?

Çene karıncalanması sorunu yaşayan hastaların her biri farklı belirtiler de gösterir. Tek başına bu belirti ile rahatsızlığa ulaşmak mümkün değildir. Ancak en sık yaşanan rahatsızlıklar ve çene karıncalanması şikayeti ile gelen hastaların teşhisleri aşağıdaki gibidir;

  • İnme,
  • Yüz felci,
  • Parestezi,
  • Kalp rahatsızlıkları,
  • Ağız ve diş rahatsızlıkları,
  • Kas sorunları,
  • Eklem sorunları,
  • Aşırı doz anestezi,
  • Bazı psikolojik sorunlar.

Çene karıncalanması ile birlikte görülen başka belirtiler hastalığının teşhisinde doktorlara yol gösterici olmaktadır. Ufak bir örnek ile açıklamak gerekirse yüz felci yaşayan bir hastanın dizlerinde, ya da ayaklarında karıncalanma hissetmesi beklenmez. Aksine kulak ve çene bölgesinde bulunan sinirlerin sıkışarak ağrı ve karıncalanma hissi tepkisi vermesi yüz felcinin belirtisi olarak değerlendirilir.

Yaşadığınız belirtiler aşağıdaki rahatsızlıkların belirtileri ile benzer ise gerekli uzman tedavisi için mutlaka doktorlara görünmeniz önerilir. Her bir rahatsızlık belli başlı belirtiler ile ortaya çıkar. Çene karıncalanması belirtisi en çok görüldüğü bazı rahatsızlıkları yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Çenede Karıncalanma Nedeni Parestezi Olabilir.

Parestezi vücutta bulunan sinirlerin bir tetikleyici olmadan anormal bir şekilde sıkışarak karıncalanma hissine neden olmasıdır. Çoğu zaman psikolojik olarak değerlendirilen bu rahatsızlık beraberinde vücudun başka birçok bölgesinde aynı belirtilerin görülmesine neden olur.

Parestezi tam olarak uzun vadeli çözümü bulunan bir rahatsızlık değildir. Genellikle yaşlılarda ortaya çıkan ve insanların sürekli şikayetçi olduğu bir rahatsızlıktır. Hareket kabiliyetinin kısıtlanması ve günlük hayatta olumsuz sonuçlar doğurabilen parestezi rahatsızlığının kısa vadeli çözümleri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir! Ensede Karıncalanma Nedir?

Parestezi Nedeni İle Çene Karıncalanması Yaşıyorsanız;

Parestezi nedeni ile çene karıncalanması yaşıyorsanız kısa vadeli bir çözüm olan soğuk tedavisini deneyebilirsiniz. Çenenizde karıncalanma olan bölgeye soğuk su ya da buz ile pres yaparak çene karıncalanmasından kurtulmanız mümkün.

Soğuk su kullanma yöntemi yüz felci ve inme gibi bazı kalıcı sinir hasarı bırakan rahatsızlıkların daha az hasar ile atlatılması için de önerilmektedir.

Çenede Karıncalanma Yansıyan Bir Ağrı Olabilir

Çene karıncalanması yansıyan bir ağrı olarak da değerlendirilebilmektedir. Yansıyan ağrılar vücudun başka bölgelerinde meydana gelen bir hasarın farklı bir bölgede tepkiye neden olmasıdır. Çenenizde karıncalanma yaşıyorsanız ağız ve diş sorunu ile karşı karşıya olabilir ya da kalp rahatsızlığı belirtisi gösteriyor olabilirsiniz.

Her durumda diğer belirtileri de göz önünde bulundurarak uzman desteği almanız önerilir. Çene karıncalanması gibi göz karıncalanması da yüz bölgesinde sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Gözde gölgelenme önemli göz sorunlarının habercisi olabilir.

Sırtta Karıncalanma Neden Olur?  Bacaklarda Uyuşma Neden Olur?

Çene çıkması nedir? Nasıl geçirilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.