Burun Üstünde Karıncalanma, Nedenleri Nelerdir?

Burun Üstünde Karıncalanma

Burun üstünün karıncalanması pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmekte olan bir rahatsızlık çeşididir. Bu nedenler burun üstünde meydana gelmekte olan karıncalanma hissinin hangi rahatsızlık sonucunda meydana geldiğini anlamak oldukça zordur. Burun üzerinde meydana gelen karıncalanma ya da kaşınma benzeri sorunlar ile karşılaştığınız zaman alanında uzman bir doktordan randevu alıp şikayetlerinizi anlatmanız yapılması en uygun olan işlem olacaktır.

burun üstünde karıncalanma nedenleri

Burunda meydana gelen karıncalanma ve uyuşma hissi birtakım rahatsızlıklar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Peki burun üzerinde meydana gelmekte olan karıncalanma ve kaşınma hissi hangi rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkmaktadır?

Burunda Karıncalanmaya Neden Olan Rahatsızlıklar Nelerdir?

Burun karıncalanma meydana gelmekte olan bölgelerden biridir. Burunda karıncalanma ve kaşınma benzeri rahatsızlıklara neden olan pek çok hastalık bulunmaktadır. Burun üzerinde meydana gelmekte olan karıncalanma ve kaşınma benzeri rahatsızlıklara neden olmakta olan hastalıklar ise şu şekilde sıralanabilir:

burun üstünde karıncalanma nedenleri

1-Alerjik Reaksiyonlar:

Parfüm, nemlendirici, diş macunu, kozmetik ya da benzeri maddelerin kullanılması nedeni ile alerji sonucunda burun bölgesinde karıncalanma ve kaşınma hissi oluşabilir.

2-Prodromal Herpes Belirtileri:

Herpes simpleks isimli virüsün neden olduğu yaralar, burun bölgesinde uyuşma ve karıncalanma hissinin oluşmasına neden olmaktadır.

3-Hipokalsemi:

Kan dolaşımındaki kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmakta olan hupokalsemi, burunda karıncalanma ya da uyuşma hissinin oluşmasına neden olabilir.

burun üstünde karıncalanma nedenleri

4-Hipoparatiroidizm:

Paratiroid hormonunun yetersiz hormon üretmesi sonucunda ortaya çıkmakta olan bu hastalık, burun bölgesinde karıncalanma ve uyuşma hissedilmesine neden olabilir.

5-Parestezi:

Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelmekte olan karıncalanma rahatsızlığına parestezi denmektedir. Sinirlere fazla baskı yapılması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

6-Yüz Felci:

Yüz felci, yüz sinirlerinde zayıflığa neden olduğundan dolayı karıncalanmaya yol açabilmektedir.

Burunda Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?

Burun bölgesinde karıncalanma pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Burun bölgesinde meydana gelmekte olan karıncalanma ve kaşınma hissinin nedenleri ise şunlardır:

 • Alerji
 • Anemi
 • Lösemi
 • Sinüzit
 • Burun çevresi iltihabı
 • Tümör
 • İlaca karşı reaksiyon
 • İlaçların yan etkileri
 • Vitamin eksikliği
 • Toksik etkileşim
 • Kas fibromiyaljileri
 • Sinir iletişim sorunları
 • Çölyak hastalığı

İlginizi Çekebilir! Dilde Karıncalanma Nasıl Geçer?

Burunda Karıncalanma Tedavisi

Burun çevresinde karıncalanma rahatsızlığı pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmekte olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle karıncalanma meydana gelen bölgede rahatsızlığın neden ortaya çıkmış olduğunu anlamak oldukça zordur. Burunda meydana gelmiş olan karıncalanmanın hangi nedenden dolayı ortaya çıktığını öğrenmek için alanında uzman olan bir doktordan randevu alıp şikayetlerinizi doktora anlatabilir, bu sayede daha kolay bir şekilde tedavi olabilirsiniz.

burun üstünde karıncalanma nedenleri

Karıncalanma rahatsızlığının hangi nedenden dolayı ortaya çıktığını öğrendikten sonra tedavi olmak daha kolay olacaktır. Doktor, burunda karıncalanmanın hangi nedenden dolayı ortaya çıktığına baktıktan sonra kişiye uygun olan tedavi yöntemlerinden birini seçip uygulatarak kolay ve hızlı bir şekilde yaşamakta olduğunuz burun bölgesinde karıncalanma ya da kaşınma benzeri sorunlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Şakaklarda Karıncalanma Hissi  Karıncalanma Şeklinde Baş Ağrısı

Burun kanaması nedenleri ve tedavi yöntemleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.