Boyun Fıtığı Karıncalanma Yapar Mı? Yapmaz mı?

Boyun Fıtığı Karıncalanma Yapar Mı?

Boyun fıtığı karıncalanma yapar mı? Yapmaz mı? Bazı zorlama ve travmalar sonucunda ortaya çıkmakta olan boyun fıtığı ve boyun fıtığı etkileri son zamanlarda internette en çok aranan konular arasında yer almaktadır. Genellikle günün büyük bölümlerinde sabit kalan ve fazla hareket yapmayan kişilerde boyun, omuz ve kol ağrıları görülmektedir. Tipik olarak ise bu ağrılar sonucunda birçok etkiyi getirir.

Boyun fıtığı dereceleri arttıkça boyun fıtığı ile başlamış olan bu ağrılar parmaklara kadar ilerleme kat edebiliyor. Ağrılar görüldüğü yerde derecelerine göre karıncalanma ya da uyuşma gibi sinirsel sorunlara da neden olabilmektedir. Peki boyun fıtığı nedir ve nasıl oluşur?

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı, boyunda aşırı miktarda zorlanma, hareketsizlik ve boyunda bulunan disklerin su kaybetmesi sonucunda meydana gelmektedir. Boyunda fonksiyon kaybı ile sonuçlanan bu rahatsızlık, ağrıları ve bazı sinirsel sorunları da beraberinde getirir. Disklerin aşınması ile meydana gelebilmekte olan boyun fıtığı, kemik yapısına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Birçok kişide ise boyun fıtığı stres sonucunda ortaya çıkmaktadır. Herniasyon olarak da fıtığın açığa çıkması durumunda risk faktörleri artış gösterip boyun fıtığı meydana gelebilmektedir. Bazı boyun fıtığı derecelerinde bu durumun önünü geçmek için boyun fıtığı hareketleri uygulanmaktadır. Bu nedenle erken teşhis, boyun fıtığı rahatsızlığı için oldukça önemlidir.

Boyun Fıtığı Nasıl Oluşur?

Boyun fıtığının oluşumu pek çok nedenden dolayı olsa da en çok stres boyun fıtığını meydana getirmektedir. Normal hayatında egzersiz yapmayan, düzenli beslenmeyen ve zararlı maddeler tüketmekte olan kişilerde ise boyun fıtığı oluşma ihtimali daha fazladır. Servikal omurga kısmında daha önceden güçlü ya da güçsüz travma söz konusu olduğu zaman da boyun fıtığı oluşabilir.

Uzun süre boyunca hareketsiz kalma durumu disk herniasyonuna sebep olduğundan dolayı boyun fıtığı ile sonuçlanabilir. Boyun fıtığı akut ve kronik olmak üzere iki dönemde değerlendirilir. Kronik dönemde ağrı yok denecek kadar azdır. Ancak akut döneminde ağrılar hissedilmeye başlanır. Bu ağrılar öksürük, ıkınma, hapşırma ve karıncalanma gibi bazı belirtileri ortaya çıkarır. Peki boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

İlginizi Çekebilir! Çenede Karıncalanma Nasıl Geçer?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir? boyun fıtığı belirtileri

Boyun fıtığını anlamak için boyun fıtığının belirtilerine dikkatlice bakmak gerekir. Vücudunuz sizinle konuşur ve herhangi bir sorun ile karşılaştığı zaman size sinyaller gönderir. Vücudunuzun size ilettiği boyun fıtığı belirtileri ise şunlardır:

  • Karıncalanma ve uyuşmaların parmaklara kadar meydana gelmesi
  • Boyunda ağrıların yaşanması
  • Majör ve minör travma geçmişinin bulunuyor olması
  • Omzun boyna yakın bölgelerinde meydana gelmekte olan kemik ağrıları

Bu belirtilerin bulunmakta olduğu kişide boyun fıtığı bulunma ihtimali daha yüksektir. Özellikle travma geçmişi bulunmakta olan bireylerde boyun fıtığı sık sık meydana gelmektedir. Bu duruma göre ise boyun ağrısı ile karşı karşıya gelindiği zaman boyun fıtığı anlaşılabilmektedir.

Karıncalanma hissinin sık yaşandığı bölgelerden biri de ensedir. Ensede karıncalanma hissi birçok hastalığın habercisi olabilir. Merak edilenler için ilgili yazımız inceleyebilirsiniz.

Topukta Karıncalanma Neden Olur?  Ani Tansiyon Yükselmesi Belirtileri

Boyun fıtığı hakkında daha detaylı bilgi edinin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.