Beyinde Ürperti Hissi ve Karıncalanma

Beyinde Ürperti Hissi ve Karıncalanma

Beyinde ürperti hissi ve karıncalanma günlük hayatta çok sık yaşanan bir durum değildir. Baş bölgesinde ortaya çıkan uyuşma, karıncalanma ve sürekli ürperti hisleri halsizliğe de neden olmaktadır.

Beyinde ürperti hissi oluşması nedenlerinden biri de sinirlerde sıkışma olmasıdır. Beyine giden sinirlerde sıkışma olması genellikle uyuşma, karıncalanma hislerini ortaya çıkar. Kimi zaman sinir sıkışması kimi zaman da beyin ve omurilik rahatsızlıklarının nedeni olarak karşılaşılan bir durumdur.

beyinde ürperti hissi ve karıncalanma

Yazımızın devamında beyinde ürperti hissi ve karıncalanma nedenleri, tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Beyinde Ürperti Hissi Nedenleri

Beyinde ürperti hissi nedenleri itibari ile noropatik rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir. Bu noktada tetkiklerin gerçekleştirilmesi şarttır. Beyinde ürperti hissi şikayetini sık sık yaşıyorsanız öncelikli olarak bir beyin ve sinir hastalıkları uzmanına görünmeniz önerilir. Bu alan hastanelerde nöroloji olarak geçmektedir.

Beyinde ürperti hissinin en sık karşılaşılan nedeni psikolojik kaynaklı olmasıdır. Bununla birlikte en ciddi nedenleri ise beyin ve sinir hastalıkları rahatsızlıklarıdır. Genellikle beyinde ürperti hissi ve karıncalanma hisleri beyin kanaması riski ile endişe edici bulunur. Ancak bu belirtilerin yanı sıra bilinç sorunları da ortaya çıkmıyorsa beyin kanaması riski göz önünde bulundurulmaz.

beyinde ürperti hissi ve karıncalanma

Beyinde Ürperti ve Karıncalanma Nedenleri;

Beyinde ürperti hissine neden olan başlıca faktörler aşağıdaki gibi değerlendirilebilir;

 • Omurilik bölgesinde ortaya çıkan sinir sıkışmaları,
 • Beyin kanaması,
 • Psikolojik rahatsızlıklar,
 • Kan pıhtılaşması,
 • Parestezi,
 • Sinüs ve solunum yolu enfeksiyonu,
 • Diyabet,
 • Aşırı kaygı ve stres altında olma,
 • Madde kullanımı,
 • Aşırı ilaç kullanımı,
 • Kafa bölgesinde meydana gelen yaralanmalar,
 • Oksipital nevralji,
 • Parsiyal nöbet,
 • Deri rahatsızlıkları,
 • İnme,
 • Duruş bozuklukları,
 • Beyinde tümör,
 • Vitamin eksikliği gibi nedenler beyinde ürperti ve karıncalanma hissine neden olabilmektedir.

 

Beyinde Ürperti Hissi Nasıl Tedavi Edilir?

Beyinde ürperti hissi tedavisi için öncelikli olarak teşhis konması gerekmektedir. Rahatsızlığın tedavisinde doğru teşhis koyulması ve hızlı tedavi süreci büyük önem taşır. Beyinde ortaya çıkan ürperti hissi ve karıncalanma hislerinin kaynağı deri rahatsızlıkları ise birçok farklı ilaç tedavisi seçeneği bulunmaktadır.

Rahatsızlıkların nedeni nörolojik kaynaklı bir sorun ise bu noktada kapsamlı bir tedavi süreci başlar. Teşhisin konulması ile birlikte nörolojik sorunun çözümü için gereken adımlar atılır, hastalığın iyileşmesine bağlı olarak belirtiler de zamanla ortadan kalkar.

beyinde ürperti hissi ve karıncalanma

Beyinde ürperti ve kaşınma hislerinin bir nedeni de duruş bozukluklarıdır. Yanlış duruş nedeni ile omurilik bölgesinde sinir sıkışması ortaya çıkabilir. Bu durum sinirlerin beklendiği gibi işlevini yerine getirmesini engeller ve doğal olarak sıkışmaya neden olur.

Baş bölgesinde karıncalanma, sürekli ürperti hisleri duruş bozukluğu kaynaklı da olabilmektedir. Beyinde ürperti hissinin ortadan kaldırılması için gereken korse kullanımı benzeri tedavi yöntemleri ile duruş bozukluğunun giderilmesi yeterlidir.

Kafa bölgesinde ürperti hissi bazı durumlarda ani hareketler sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Aniden yataktan kalktığınızda beyniniz hareketleriniz ile birlikte hareket etmekte güçlük çekebilir ve ani baş dönmesi ürperti ve ayaklarınızda karıncalanma hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda karıncalanma hissinin geçmesi için bir süre oturarak beklemeniz önerilir.
beyinde ürperti hissi ve karıncalanma

Karıncalanma Hissini Geçirmek İçin Soğuk Su Etkili Bir Yöntemdir.

Baş bölgesinde ortaya çıkan karıncalanma hissinin geçmesi için kısa süreli bir çözüm olarak soğuk su ile duş alabilir ya da başınızı yıkayabilirsiniz. Söz konusu olan yıkama işlemi çok uzun süre olmamalıdır. Yaklaşık 5 dakika kadar başınızı soğuk su altında tutmanız karıncalanma hissinin geçmesi için yeterli olacaktır.

Karıncalanma hissinden kurtulmak için soğuk su yöntemini kullanabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki soğuk su kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Sorunun tespit edilmesi ve gereken tedavinin uygulanması şarttır.

Beyin tümörü nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kafada Karıncalanma Nedir? Ensede Karıncalanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.