Belde Karıncalanma Nedir, Neden Olur?

Belde Karıncalanma Neden Olur?

Belde karıncalanma hissi hem gençler hem de yaşlılar tarafından yaşanan ve genellikle birçok farklı rahatsızlığın nedeni olabilen bir belirtidir. Tansiyon, şeker rahatsızlığı, bel fıtığı, omurilik rahatsızlıkları ve benzeri birçok rahatsızlığın belirtilerinden biri de bel bölgesinde ortaya çıkan karıncalanmadır.

Belde karıncalanma, yanma, batma benzeri hisler yaşıyorsanız doğrudan doğruya karıncalanma hissine neden olan rahatsızlığın teşhisi için kendinizi dinlemeniz ve başka belirtiler olup olmadığını keşfetmeniz gerekir. Her rahatsızlık belli belirtiler ile ortaya çıkar ve erken teşhis ile çok daha kolay iyileşir.

belde karıncalanma nedir

Belde Karıncalanma Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Belde karıncalanma hissi kimi zaman çok yorgun olunması halinde kimi zaman da durup dururken ortaya çıkabilir. Karıncalanma hissinin günlük hayatın aksamasına neden olan uyuşma, yanma ve batma hisleri ile birlikte ortaya çıkıyor olması oldukça rahatsız edicidir.

Belde karıncalanma şikayeti kişilerde genellikle gece yatağa yattıklarında başka bir ifade ile dinlenmeye başladıklarında ortaya çıkar. Karıncalanma hissinin kişinin kendini dinlenme moduna alması ile birlikte ortaya çıkıyor olması uyku düzeninin bozulmasına da neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir! Bacaklarda Halsizlik Nedenleri…

Belde karıncalanma yaşıyorsanız bel fıtığı benzeri bir rahatsızlığın vücudunuz tarafından alarmı da veriliyor olabilir. Belde karıncalanma hissi şu hastalıkların habercisi olabilir;

  • Zona,
  • Omurga rahatsızlıkları,
  • Spondilolistez,
  • Fibromiyalji,
  • Spinal tümör,
  • Arteriyovenüz malformasyon,
  • Spinal enfeksiyon,
  • Parestezi,
  • Beyin ve omurilik rahatsızlıkları,
  • Bel fıtığı.

belde karıncalanma nedir

Belde Karıncalanma Zona Rahatsızlığına Neden Olabilir.

Zona rahatsızlığı vücutta belli başlı bölgelerde ortaya çıkan ve dökülmeye neden olan bir rahatsızlıktır. Ağrı, kaşıntı ve döküntü yaşanması şikayetleri ile ortaya çıkan zona rahatsızlığı ağrılı döneminden önce bölgede kaşıntı, karıncalanma ve ağrı hisleri ile belirti vermektedir.

Belde Karıncalanma Spondilolistez’e Neden Olabilir.

Omurgada yer alan omurlardan herhangi birinin yer değiştirmesi başka bir ifade ile kayması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle bel bölgesinde ortaya çıksa da omurganın farklı bölümlerinde de meydana gelme ihtimali vardır.

Omur kayması ile birlikte bir sinirin hasar alması, baskı altına düşmesi şiddetli ağrı ve karıncalanma hissini de beraberinde getirir. Yakın zamanda ufak da olsa bir düşme, çarpma benzeri bir rahatsızlık yaşadıysanız Spondilolistez ile karşı karşıya olabilirsiniz.

belde karıncalanma nedir

Omurgada Kırık

Omurga bölgesinde herhangi bir yerde meydana gelen kırıklar genellikle kazalar ile birlikte ortaya çıkar. Kaza yaşanması halinde anlık olarak fark edilemese de uzmanlar tarafından hemen saptanır. Omurgada kırık olması halinde bel bölgesinde şiddetli ağrı, karıncalanma ve yanma hisleri meydana gelebilir.

Fibromiyalji

Bu rahatsızlık bel bölgesinde sürekli ve şiddetli bir ağrıya neden olan kronik bir durumdur. Vücudun belli başlı bölgelerinde ortaya çıkan rahatsızlığı yaşayan kişilerde uyku bozuklukları, sürekli baş ağrısı ve dikkat dağınıklığı görülebilmektedir.

Arteriyovenöz Malformasyon

Bu rahatsızlık beyin ve omurilik bölgesinde meydana gelmekle birlikte farklı bölgelerde de ortaya çıkabilmektedir. Söz konusu olan rahatsızlık ile birlikte kan akışında etkilenme meydana gelir. Belde zayıflık ve sürekli ağrı en büyük belirtilerinden biridir.

Spinal Enfeksiyon

Spinal enfeksiyonlar genellikle ameliyat sonrasında komplikasyon olarak ortaya çıkar. Sinirlerin tahriş edilmesi ile birlikte bel bölgesinde karıncalanma ve ağrı ortaya çıkar. Acil müdahale edilmesi gereken ciddi bir durumdur. Teşhis konulduktan sonra mutlaka tedavi gerçekleştirilmelidir.

Spinal Tümör

Omurilik bölgesinde normal olmayan şekilde hızlı büyüme meydana gelebilir. Bu durum tümör oluşumunu ifade eder. Tümörün doğrudan omurilik üzerinde baskı oluşturması ile belden ayaklara kadar karıncalanma, yanma ve batma hisleri ortaya çıkabilmektedir.

Belde karıncalanma birçok farklı neden ile ortaya çıkabilen ciddi bir belirtidir. Bel rahatsızlıklarının nedeni beyin ve omurilik kaynaklı olabildiği gibi sinirlerin hasar görmesi kaynaklı da olabilir.

Spinal Tümör hakkında bilgi edinin…

Sırtta Karıncalanma ve Yanma Sırtta Karıncalanma Neden Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.