Başta Karıncalanma, Nedir Nasıl Geçer?

Başta Karıncalanma

Başta karıncalanma hissi, birçok sebep sonucunda ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Vücudun belirli bölgelerinde meydana gelmekte olan karıncalanma, uyuşma yanma ya da aşağı yukarı belirgin anestezi adı verilen rahatsızlıklar, çoğu zaman gündelik hayatta yapmakta olduğumuz birçok aktiviteyi doğru bir şekilde yapmanızı engelleyebilir. Bu nedenle başta karıncalanma, uyuşma ve yanma gibi sorunlar ile karşılaşan kişinin uzman birine danışması iyi olacaktır. Peki başta karıncalanma nedir?

Kafada Karıncalanma Nedir?

Kafada karıncalanma ve uyuşma ya da diğer bir adı ile parestezi, bu karıncalanma hissini ifade eder ve deri yüzeyinde oluşmakta olan vücudun bir bölümünün istila etmiş olan karıncaların bulunduğu hissini vermektedir. Karıncalanma dışında pek çok kişide uyuşma ve yanma hissi de görülmektedir. Karıncalanma hissi, genellikle parmak uçlar, perioral ya da perianal bölgelerde görülür ve bu bölgelerde ortaya çıkmış olan karıncalanma ve benzeri hisler fazla ciddi değildir.

Kafada karıncalanma hissi, kişinin kafa kısmında ortaya çıkmış olan herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle kafada karıncalanma hissi ile karşı karşıya gelmiş olan kişilerin alanında uzman olan birinden randevu alıp karşılaşmış olduğu sorunu anlatması iyi olacaktır.

Ensede karıncalanma, kafada karıncalanma gibi durumlar sıkça yaşanır. Peki kafa kısmında meydana gelmekte olan karıncalanma ve yanma benzeri hislerin ortaya çıkma nedeni nedir?

Karıncalanma Neden Olur?

Başta karıncalanma ve yanma rahatsızlığı pek çok durum sonucunda ortaya çıkabilir. Başta meydana gelen karıncalanma ve yanma gibi sorunlar ile baş edebilmek için ise öncelikle soruna neden olan etkeni bulmak oldukça önemlidir. Başta oluşan karıncalanma, kişinin vücudunun tepki olarak vermiş olduğu bir rahatsızlıktır.

Başta karıncalanma, uyuşma ve yanma sorunu beynin bir kısmında ani irigasyon eksikliği olduğu zaman yani inme inmesi durumunda ortaya çıkabilir. Bu durum dışında dolaşım yetmezliğine bağlı olarak anevrizma rüptürünün uyarı vermesi durumunda da karıncalanma gibi işaretler ile karşılaşılır. Bu duyusal tezahürlere eli bırakma, konuşma güçlüğü, görme bozukluğu ya da şiddetli baş ağrıları gibi rahatsızlıklar da eşlik eder. Bu tür durumlarda bir doktor ile görüşülmesi en uygun olan davranıştır.

Kafada Karıncalanma Nasıl Geçer?

Kafada karıncalanma ve ağrı sorunu ile baş etmek için öncelikle karıncalanma ve ağrı gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olan etkeni bulmak gerekir. Bu nedenle bazı semptomları izleyerek bu sorun ile başa çıkabilirsiniz. Karıncalanma 48 saatten daha fazla bir süre boyunca tekrarlanıyorsa doktora danışmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Küçük ipuçlarını fark ettikten sonra sizi nöroloğa yönlendirebilecek bir doktor ile iletişime geçmek en iyisidir. İkinci bir yol ise tam bir klinik muayene gerçekleştirerek gerekli görülen fazladan muayenelere gitmektir. Kafada karıncalanma sorununu çözmek için kendi işinde uzman olan bir doktordan yardım alabilir, yaşadığınız sorunlar için kullanılmakta olan ilaçları doktorunuzdan isteyebilirsiniz.

Şakaklarda Karıncalanma Neden Olur?  Küçük Tansiyon Kaç Olmalıdır?

Başta ağırlık hissi mi yaşıyorsunuz? Sebebini öğrenin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.