Bacaklarda Uyuşma Neden Olur?

Bacaklarda Uyuşma Neden Olur?

Bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve buna bağlı olarak yanma hissi günümüzde daha çok yaşlıların şikayet ettiği hususlardan biridir. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilen uyuşma hissi birçok rahatsızlığın belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Bacak uyuşması şikayetine sahipseniz öncelikli olarak uyuşma hissinin nasıl ortaya çıktığına ve ne sıklıkla meydana geldiğine dikkat etmelisiniz. uzun süre hareketsiz kalınmasından sonra bacaklarda hareket halinde uyuşma normal karşılanabilmektedir. Bacaklarda bulunan sinirlerin görevini yerine getirememesi gibi nedenler ile uyuşma meydana gelebilir.

bacaklarda uyuşma neden olur

Bacak Uyuşması Nedenleri

Bacak uyuşması nedenleri, his kaybı ve sinir hasarı gibi nedenler ile ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin yanı sıra beyinden kaynaklı daha ciddi nedenler de olabilmektedir. Bacak uyuşması yaşıyorsanız vücudunuzda kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmediğini söylemek mümkündür.

Bacaklarda meydana gelen sinir hasarları ya da kan akışının normal olarak gerçekleşmemesi gibi nedenler bacak uyuşmasının en doğal ve sık karşılaşılan nedenleridir. Bacak uyuşmasına, batma ve bacakta yanma gibi başka belirtiler de eşlik eder. Bacak uyuşmasının nedenlerinden bazıları ise;

  • Damar sertleşmesi,
  • Vitamin eksikliği,
  • Düzensiz beslenme,
  • Kalp rahatsızlıkları,
  • Parestezi,
  • Tümör,
  • İnme gibi nedenler ile bacaklarda uyuşma meydana gelebilmektedir.

bacaklarda uyuşma neden olur

Bacaklarınızda oluşan uyuşma sorunu tek başına bir rahatsızlığı işaret etmez. Bu durumda uyuşma sorununun yanı sıra meydana gelen farklı belirtiler de not edilerek bir uzmana danışılması önerilmektedir.

Bacaklarda Uyuşma, Yaşlılarda Bacak Uyuşması

Yaşlılarda bacak uyuşması genellikle kronik nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Vücudun doğru beslenmemesi ve uyku düzensizliği kan akışının normal düzenini bozabilir. Bununla birlikte gece yatağa girildiğinde başlayan parestezik belirtiler de yaşlılıktan kaynaklı kronik olarak değerlendirilebilir.

Uzun süre sigara tüketmiş olan kişilerde de damar sertleşmesi sorunu kendini bacaklarda uyuşma, yanma ve batma gibi belirtiler ile gösterebilmektedir. Damar sertliği akabinde damar tıkanması ve beraberinde kalp rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka uzmanlara başvurarak damar sertleşmesi gibi rahatsızlıklar için gereken önlem ve tedavi gerçekleştirilmelidir.

Bacaklarda uyuşma ve ağrı aynı zamanda kişide bel fıtığı olabileceğinin belirtisidir. Bel bölgesinde ortaya çıkan sinir kanallarındaki daralma bacaklarda belirti ortaya çıkmasına neden olabilir. Genellikle bel fıtığı kaynaklı uyuşma yaşayan hastaların şikayetleri belden ayaklara kadar uzayan uyuşma ve ağrılardır.

bacaklarda uyuşma neden olur

İlginizi Çekebilir! Bacaklarda Karıncalanma Neden Olur?

Gençlerde Bacak Uyuşması

Gençlerde bacak uyuşması, yanma ve batma belirtileri sürekli yaşanması halinde günlük hayatta yaşam performansının düşmesine uyku sorunlarına ve benzeri sorunlara yol açar. Gençlerde bacak uyuşması genellikle aşırı zayıflık ya da aşırı kilolu olma halleri nedeni ile ortaya çıkar.

Bacak uyuşmasının genç yaşta bireylerde ortaya çıkmasının başka bir nedeni de vitamin eksikliği ve düzensiz beslenmedir. Vücudumuz işlevini yerine getirebilmek için besin ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçların yerine getirilmemesi halinde bacaklarda karıncalanma, yanma ve batma benzeri birçok belirti ortaya çıkabilir.

Bacaklarda Uyuşma Omurilik Kanal Daralması Belirtisi Olabilir!

Bacaklarda uyuşma omurilik kanal daralması rahatsızlığının da habercisi olarak değerlendirilmektedir. Omurilik bölgesinde ortaya çıkan kireçlenme ile birlikte omuriliğe baskı yapılması kanal daralması olarak adlandırılır.

bacaklarda uyuşma neden olur

Omurilik kanal daralması yaşayan kişilerde bacaklarda karıncalanma, yanma ve batma hissi oldukça yoğun olarak yaşanmaktadır. Bu rahatsızlık kişilerin kısa süreli de olsa hareket etmelerini engelleyebilmektedir. Genç ya da yaşlı fark etmeksizin hastalığın ortaya çıktığı kişilerde sürekli yürüme hali mümkün değildir. Kişi yürürken sürekli olarak mola vermek isteyecektir.

Zamanında teşhis ve tedavi ile rahatsızlığın etkilerinin azaltılabildiği bilinmektedir. Bacaklarınızda oluşan uyuşma hissinden kurtulmak için bu his ile birlikte ortaya çıkan başka belirtileri de göz önünde bulundurmalı ve teşhis sürecinde uzman doktorunuz ile paylaşmalısınız.

Uzman doktordan bacak ağrısı nedenlerini öğrenin…

Hamilelikte Bacak Uyuşması Neden Olur? Bacaklarda Halsizlik Nasıl Ortaya Çıkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.