Bacaklarda Kaşıntı Neyin Habercisidir?

Bacaklarda Kaşıntı Neyin Habercisidir?

Günümüzde pek çok kişinin sıklıkla karşılaşmakta olduğu bacaklarda kaşıntı, birbirinden farklı rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Birçok neden ile ortaya çıkmakta olan bacaklarda kaşıntının ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle kişinin muayene olması gerekmektedir. Muayene işlemi tamamlandıktan sonra bacaklarda meydana gelen kaşıntı kolaylıkla çözülebilir.

Belirli krem ve merhemler kullanılarak da giderilebilir. Bir süre boyunca kremler işe yaramazsa kişinin doktora gitmesi daha uygun olur. Peki bacaklarda kaşıntı için hangi kremler kullanılabilir? Bacaklarda kaşıntı ve kabarma nasıl geçer?

bacaklarda kaşıntı neyin habercisidir

Bacaklarda Kaşıntı ve Kabarma Nasıl Geçer?

Bacaklarda kaşıntı ve kabarma, oldukça sık bir şekilde karşılaşılmakta olan bir durumdur. Bacaklar, vücudun en çok kuruyan bölgeleri arasında yer aldığından sentetik naylon kıyafetler ve çorapların lastikleri bacaklarda kaşıntı ya da kabarma rahatsızlığını yol açabilir. Aynı zamanda vücudun çok sık olarak kurutucu sabunlar ile yıkanması, uzun süre boyunca klima kullanımı ya da belirli bir süre boyunca oturmak da kaşıntı ve kabarmaya yol açar.

Bacaklardaki kaşıntı ve kabarma sorunun çözebilmek için kişinin düzenli olarak bacaklarına krem sürmesi, kaşıntı ve kabarmaya neden olan etkenlerden uzak durması gerekmektedir. Bu sayede bacaklarda meydana gelmiş olan kaşıntı ve kabarma kısa süre içerisinde geçecektir. Bacaklara günlük ya da haftalık olarak yapılmakta olan bakımlar, bacaklarda ortaya çıkan pullanma sorununa da çözüm olmaktadır.
bacaklarda kaşıntı neyin habercisidir

Bacaklarda Kaşıntı Hangi Nedenlerle Ortaya Çıkar?

Bacaklardaki kaşıntılar, birçok kişinin şikayet etmekte olduğu bir rahatsızlıktır. Pek çok kişi gündelik hayatında kaşıntı ya da uyuşma gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle kaşıntı ve benzeri rahatsızlıklar için birbirinden farklı tedavi ve çözüm yolları bulunur. Bacaklarda meydana gelmekte olan kaşıntı, değişik nedenler ile de ortaya çıkabilmektedir.

Bacaklardaki kaşıntı psikolojik olabileceği gibi bazı hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Bazı hastalıkların belirtisi olan bacaklarda kaşıntı, tek başına ortaya çıktığı zaman hastalıklar için yeterli değildir. Kaşıntının nedeninin bulunabilmesi için kişi kaşıntı ve benzeri bir sorun ile karşı karşıya kaldığı zaman alanında uzman olan bir doktordan randevu alınması gerekmektedir.
bacaklarda kaşıntı neyin habercisidir

Bacaklarda meydana gelen kaşıntının nedenleri şu şekilde ifade edilmektedir:

 • Cilt kuruluğu
 • Egzama
 • Uyuz
 • Sarılık
 • Siroz
 • Böbrek yetmezliği

Kaşıntı ya da uyuşma gibi sorunlar ile karşı karşıya kalındığı zaman alanında uzman bir doktora başvurup yukarıda belirtilmiş olan rahatsızlıklardan herhangi birine sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu hastalıkların belirtisi olan bacaklardaki kaşıntılar sayesinde erken teşhis ile daha kısa süre içerisinde iyileşmeniz mümkündür.

İlginizi Çekebilir! Bacaklarda Halsizlik…

Kaşıntının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kaşıntı teşhisi yapılabilmesi için kişinin belirli işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Kaşıntının nedenini bulmak yapılan işlemlere göre bir miktar zaman alabilmektedir. Yardım almakta olduğunuz uzman doktor, vücudunuzda meydana gelen kaşıntının nedenini bulabilmek için fizik muayene ve tıbbi geçmiş haricinde kendisinin gerekli gördüğü testleri yapmaktadır. Kaşıntı teşhisi yapabilmek için gerekli olan testler şu şekilde belirtilmektedir:

 • Kan testi
 • Göğüs röntgeni
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri
 • Tiroid testleri

bacaklarda kaşıntı neyin habercisidir

Vücuttaki Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Vücuttaki kaşıntı, bazı yöntemler ile azaltılabilir. Kişinin hissetmekte olduğu kaşıntı, tedavi edilebilmektedir. Ancak bu kaşıntı hissini azaltmak ya da gidermek için öncelikle kaşıntının nedeninin bulunması gerekir. Vücutta meydana gelmiş olan kaşıntı hissinin azalması için kullanılmakta olan reçeteli ilaç grupları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kortikostredoid krem ve merhemleri
 • Oral ilaçlar
 • Diğer krem ve merhemler
 • Işık tedavisi (fototerapi)

Reçetesiz olarak alınabilmekte olan merhem ve kremleri kullanarak vücudunuzda hissetmekte olduğunuz kaşıntı ya da karıncalanma hissinden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Kaşıntı Neden Olur? Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Vücutta İğne Batma Hissi ve Kaşıntı Saç Diplerinin Karıncalanması Neden Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.