Bacak Karıncalanması Nasıl Geçer?

Bacak Karıncalanması Nasıl Geçer?

Bacak karıncalanması vücudun birçok bölgesinde meydana gelen karıncalanma hisleri gibi bazı hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle bu rahatsızlığın belirgin başka belirtiler ile birlikte ortaya çıkması ciddi rahatsızlıklar hakkında belirleyici olabilir.

Yazımızın devamında bacak karıncalanmasına neden olan faktörleri, bacak karıncalanmasının nasıl geçirilebileceğini ve benzeri konularda verilmiş yanıtları bulabilirsiniz.

Bacak Karıncalanması Neden Ortaya Çıkar?

Vücutta karıncalanma hissi, vücudun birçok farklı bölgesinde kendini gösterebilir. Kimi zaman omuzlarda, ayak ve ellerde ortaya çıkabildiği gibi bacak bölgesinde de sıkça ortaya çıkar. Karıncalanma hissinin meydana gelmesinin bazı belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenlerden bazıları ise aşağıdaki gibidir;

 • Tansiyon düşmesine bağlı olarak,
 • Şeker hastalığına bağlı olarak,
 • Beyin kanaması ve benzeri beyin, omurilik rahatsızlıklarına bağlı olarak,
 • Sinir sıkışmalarına bağlı olarak,
 • Huzursuz bacak sendromu nedeni ile,
 • Aşırı hareketlilik ya da aşırı hareketsizlik sonucunda,
 • Damar sertleşmesi nedeni ile,
 • Parestezi nedeni ile,
 • Psikolojik rahatsızlıklar sonucunda bacak karıncalanması şikayeti meydana gelebilmektedir.

bacak karıncalanması

Karıncalanma hissi birçok farklı rahatsızlığın belirtisi olarak değerlendirilir. Bu nedenle tek bir belirti ile kendi rahatsızlığınızı anlamaya çalışmak doğru olmayacaktır. Bu gibi durumlarda kendinizi dinleyerek uzmanlara başvurmanız gerekir. Ancak uzmanlara başvurmadan önce aşağıda yer alan önerileri değerlendirebilirsiniz.

Bacak Karıncalanması için Uzmana Danışmadan Önce;

Bacak karıncalanması, uyuşması şikayetine sahipseniz uzmanlara danışmadan önce kendinizi dinlemeniz önerilir. Uzmanlar hastalıkların teşhisini koyma sürecinde belirtileri takip eder. Vücudunuzda anormal olarak gelişen herhangi bir durum rahatsızlığınızın tespit edilmesinde büyük bir adım atılmasını sağlayabilir.

Bacakta karıncalanma şikayeti ile uzmanlara danışmadan önce bu şikayetin ne sıklıkla günün hangi saatleri ortaya çıktığını kaydedin. Akabinde vücudunuzun farklı bölgelerinde karıncalanma, yanma ve uyuşma benzeri hisler olup olmadığını kontrol edin. Anormal görünen vücut davranışlarını kaydedin ve emin olduktan sonra uzmana başvurun.

bacak karıncalanması

Uzmanlara başvururken yaşadığınız belirtileri detaylandırarak anlatmanız hastalık teşhis sürecini çok daha kolay hale getirecektir. Unutulmamalıdır ki hiçbir belirti tek başına hastalığın teşhisini mümkün hale getirmez. Belirtilerin değerlendirmesi ile teşhis yapıldıktan sonra gerekli tedavi de uygulanabilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu genellikle oturma anında ya da bacakların uzatılması halinde iken kişinin karıncalanma, uyuşma ve yanma hissi duyması olarak bilinmektedir. Buna bağlı olarak kişinin sürekli bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı içerisinde olması günlük hayatın aksamasına neden olabilmektedir.

Kişi oturmaya başladıktan bir süre sonra hareket etme ihtiyacı içerisine girdiğinden uyku için yatağına uzandığında uyku haline geçmekte de zorlanabilir. Uyku bozuklukları, stres hali ve günün verimsizleşmesine neden olabilen bir rahatsızlıktır. Eğer bacaklarınız yatarken ağrıyor ve kısa süreli hareketler ile ağrıyı dindirebiliyorsanız aşağıda yer alan çözüm önerilerini de deneyebilirsiniz.

bacak karıncalanması

Huzursuz Bacak Sendromu Çözümü

Huzursuz bacak sendromu sürekli olarak yaşanan genellikle ilaç ya da benzeri tedavi yöntemleri yerine doğal yöntemlerin tercih edildiği bir rahatsızlık türüdür. Eğer huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı ile karşı karşıya iseniz aşağıda yer alan tedavi yöntemlerini değerlendirebilirsiniz.

 • Bacaklarınızı sıcak su içerisinde tutabilirsiniz. Bu kaslarınızın gevşeyerek rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Bacak masajı kısa süreli de olsa huzursuzluk hissinin giderilmesini sağlayabilmektedir.
 • Stres hali huzursuz bacak sendromunu tetikleyen bir hal olduğundan stresten uzak durmaya çalışın.
 • Uyku düzeni edinmeye çalışın. Düzenli uyumak bu rahatsızlığın ortaya çıkma sıklığını azaltmaktadır.
 • Kahve tüketimini azaltın.
 • Alkol ve sigara kullanımını azaltın hatta mümkünse tamamen bitirin.
 • Gün içerisinde aşırı yorulmaktan kaçının.

Bacakta Karıncalanma Çözümü Nedir?

Bacakta karıncalanma çözümü için öncelikli olarak karıncalanma hissinin hangi rahatsızlık nedeni ile ortaya çıktığını öğrenmeniz gerekir. Şeker hastalığı ya da tansiyon nedeni ile bacak karıncalanması yaşıyorsanız bu rahatsızlığın çözümü için gereken ilaç tedavisini almanız önerilir.

bacak karıncalanması

Bacakta karıncalanma hissi çözümü kısa vadede düşünüldüğünde bacak egzersizleri ve masaj ile mümkündür. Ancak uzun vadede bacak karıncalanması daha büyük rahatsızlıkların nedeni olarak değerlendirilebilmektedir. Bu bağlamda bacak karıncalanması ile birlikte ortaya çıkan başka belirtileri de göz önünde bulundurarak rahatsızlığın teşhisi için uzmanlara başvurabilirsiniz.

Bazı durumlarda bacakta karıncalanma beyin ve omurilik rahatsızlıkları, tümör benzeri ciddi rahatsızlıkların nedeni olabilmektedir. Bununla birlikte parestezi gibi kronik rahatsızlıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Bacak karıncalanmasından kısa vadede kurtulmanın en kolay yolu bacaklarınıza masaj yapmak ve vücuttan yüksekte dinlendirmektir.

Bacak ağrıları neden oluşur? Nasıl geçer?

Bacaklarda Uyuşma Neden Olur? Bacaklarda Halsizlik Nasıl Ortaya Çıkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.