Ayaklarda Karıncalanma ve Şeker Hastalığı

Ayaklarda Karıncalanma ve Şeker Hastalığı

Ayaklarda karıncalanma ve şeker hastalığı birçokları tarafından sürekli hissedilen ve günlük hayatta yaşam kalitesini olumsuz etkileyen durumlardan biridir. Karıncalanma hissi ile karşı karşıya olmak bu hissin hangi hastalık nedeni ile ortaya çıktığının saptanmasını zorunlu kılar. Ayaklarda karıncalanma şeker hastalığı ya da benzeri rahatsızlıkların nedeni olarak değerlendirilmektedir.

Ayak bölgesi gün boyunca en çok kullanılan ve vücudun yükünün verildiği bölgelerden biridir. Ayaklarda meydana gelen ağrı ve benzeri hislerin belli hastalıklara işaret ettiği bilinir. Tarsal tünel sendromu, şeker hastalığı gibi hastalıklar ayak bölgesinde karıncalanma, uyuşma hissi yaşanmasına neden olabilir.

Şeker Hastalığı Neden Ayakta Karıncalanmaya Neden Olur?

Şeker hastalığı temel olarak hasta olan kişinin tüm günlük rutinlerini değiştirmesine neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Şeker hastalarının günlük hayatlarında yemek yeme rutinlerinden tutun da uyku rutinlerine kadar her hareketlerine dikkat etmeleri gerekir. Düzenlerinin bozulması halinde ise şeker hastalığı vücutta farklı belirtiler ile kendini gösterir.

Şeker hastalığı ayaklarda yanma karıncalanma hislerine neden olabilmektedir. Bunun en temel nedeni de vücudun dengesindeki değişmelerdir. Belki de adını dahi duymadığınız onlarca ölümcül rahatsızlığın nedeni diyabet olarak nitelendirilebilmektedir. Oldukça büyük bir tetikleyici olarak şeker hastalığı ayaklarda meydana gelen rahatsızlıkların da nedeni olabilmektedir.

Dünya genelinde açıklanan verilere göre yaklaşık 6 saniyede 1 kişinin hayatını diyabet kaynaklı rahatsızlıklar nedeni ile kaybettiğini biliyor muydunuz? Birçok farklı türü bulunan şeker hastalığı insanların günlük hayatlarını tamamen değiştirmelerine neden olabilmektedir.

Ayakta Karıncalanma Nasıl Geçirilir?

Şeker hastalığı ile karşı karşıya kalan kişilerin ayakta karıncalanma sorunu yaşamaları doktorlar tarafından normal karşılanmaktadır. Birçok farklı şeker hastalığı türü vardır. Kanda şeker oranının artmasına bağlı olarak idrarda da şeker oranının arttığı türü ise ülkemizde en çok karşılaşılan türü olarak bilinmektedir.

ayaklarda karıncalanma ve şeker hastalığı

Şeker hastalığı ayakta karıncalanma yanma hissine neden oluyorsa kısa süreli çözümler uygulayabilirsiniz. En temel çözüm yolu ise şeker hastalığına bağlı kullandığınız ilaçlarınızı düzgün kullanmak olacaktır. Akabinde şeker hastalarının tükettiği gıdalara da dikkat etmesi gerekir.

Ayakta karıncalanma hissini anlık olarak geçirmek için ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Daha etkili bir yöntem ise ayaklarınızı soğuk suda bekletmek olacaktır. Ayakların soğuk suda bekletilmesi hem sinirlerin daha hızlı dolaşım gerçekleştirmesini sağlarken hem de ayağınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir! Ürtiker Karıncalanma Nedir?

Ayakta karıncalanma hissini bir daha yaşamamak üzere ortadan kaldırabilecek herhangi bir tedavi yöntemi ise bilinmemektedir. Şeker hastalığının olumlu yönde seyretmesi ile mümkün olabilecek bir durumdur. Ayaklarınızda meydana gelen karıncalanma hissi şeker hastalığı kaynaklı olarak ortaya çıkıyorsa doğrudan uzun vadeli bir tedavi önerilmemektedir.

ayaklarda karıncalanma ve şeker hastalığı

Ayaklarda karıncalanma tarsal tünel sendromu gibi rahatsızlıklar nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir. Bu hissin neden ortaya çıktığından emin olmanın en sağlıklı yolu uzmana görünmektir. Ancak ayaklarınızdaki yanma ve karıncalanma şekerinizdeki dalgalanmalar ile paralel olarak ortaya çıkıyorsa mutlaka ilaçlarınızı düzenli olarak almalısınız.

Bacaklarda Uyuşma Neden Olur?  Bacaklarda Kaşıntı Neyin Habercisidir?

Gizli şeker ve belirtileri nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.