Ayak Üstünde Karıncalanma, Yaşlılarda ve Gençlerde

Ayak Üstünde Karıncalanma

Ayak üstünde karıncalanma birçoklarının rahatsızlık duyduğu ve nasıl geçeceği konusunda endişelendiği rahatsızlıklardan biridir. Karıncalanma beraberinde ayağın kullanımını dahi engelleyebilmektedir.

Karıncalanma sadece ayaklar üzerinde değil aynı zamanda neredeyse vücudun tamamında ortaya çıkabilen ve anormal olarak nitelendirilen bir durumdur. Ayak üstünde karıncalanma meydana gelmesinin en sık karşılaşılan nedeni ise sinirlere uzun süre baskı yapmanız olabilir. Bununla birlikte başka rahatsızlıklar da karıncalanma sorununa neden olabilmektedir.

Ayak Üstünde Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?

Ayak üstünde karıncalanma nedenleri temelde iki faktöre bağlı olarak ortaya çıkar. Bunlardan ilki zararsız ve kısa sürede geçen sinirlere baskı yapma durumudur. İkincisi ise vücudunuzda meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkmasıdır.

Ayak üstünde karıncalanma yaşadığınızda öncelikli olarak sinirlerinize uzun süre baskı yapıp yapmadığınızı değerlendirin. Genellikle bağdaş gibi pozisyonlarda uzun süre durduğunuzda ayaklarınızın üzerinde karıncalanma hissedebilirsiniz.

Karıncalanma, batma ve yanma hisleri peş peşe olarak ayak üzerinde ortaya çıkabilmektedir. Sinirlerinize uzun süre baskı yaptığınızda sadece ayaklarda değil aynı zamanda kol gibi bölgelerde de ortaya çıkabilmektedir.

Yaşlılarda Ayak Üzerinde Karıncalanma

Yaşlılarda ayak üzerinde karıncalanma çok sık görünen bir durumdur. Bu durumun belirli bir nedeni görülmez. Tedavisi ise ilaç ya da benzeri yöntemler ile mümkün değildir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak dış etmenler ışığında ortaya çıkan bu rahatsızlık için düzenli ayak egzersizleri önerilmektedir.

Ayak üzerinde karıncalanma şikayeti bulunan yaşlıların ayaklarını buzlu suda bekletmesi önerilmektedir. Ancak bu süre çok uzun olmamalıdır. Aksi halde ayaklardan soğuk alma nedeni ile hasta olmanıza neden olabilir. Ayakta meydana gelen karıncalanmanın durması için buzlu suda kısa bir süre bekletmek çoğu zaman fonksiyonel bir çözümdür.

Ayaklarda karıncalanma sorunu yaşlılar için sürekli ortaya çıkabilen bir durumdur. Buzlu su gibi yöntemler bu sorunun tamamen ortadan kalkmasını sağlamaz.  Kısa süreli çözümler olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Gençlerde Ayak Üzerinde Karıncalanma

Gençlerde ayak üzerinde karıncalanma sorunu çok sık meydana gelmez. Ancak bu sorun ile karşı karşıya kalan gençlerin ayaklarını geliştirerek bu sorundan kurtulmaları mümkündür. Yaşlılarda olduğu gibi gençlerde de ayak üzerinde karıncalanma sorunu için buz yöntemi geçici bir çözümdür.

Ayaklarda sık sık karıncalanma meydana geliyorsa ayak kas ve eklemlerini geliştirmek için egzersizler yapmak çok daha uzun süreli bir çözüm olacaktır. Topukta karıncalanma ayaklardan farklı olarak değerlendirilen bir durumdur ancak genel olarak karıncalanma bazı yöntemler kullanılmaktadır. Spor yapmak, ayak kaslarını geliştirmek ve düzenli olarak egzersizlere devam etmek ayaklar üzerindeki karıncalanmanın engellenmesinde etkili olmaktadır.

Şeker Hastalığı Ayak Üzerinde Karıncalanma Nedeni Olabilir!

Şeker hastalığı ayak üzerinde karıncalanma sorunu yaşayan birçok genç ya da yaşlı hastanın rahatsızlıklarından biri olarak bilinir. Ayak üzerinde ya da vücutta karıncalanma sorunu ile karşı karşıyaysanız şeker hastalığından şüphelenebilirsiniz. Bu belirti tek başına şeker hastalığına götürmez ancak sıkça görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Vajinada Karıncalanma Nedir?  Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir?

Psikolojik sorunlar hakkında bilgi edinin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.