Anksiyete Karıncalanma Hissine Neden Olur Mu?

Anksiyete Karıncalanma Hissine Neden Olur Mu?

Anksiyete karıncalanma, yanma benzeri hisleri yapıp yapmadığı sıkça sorgulanan bir rahatsızlıktır. Dilimizdeki karşılığı ile Kaygı bozukluğu birçok yönden insanların günlük hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur.

Anksiyete rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan birçok kişi belli başlı belirtiler nedeni ile günlük hayatta bazı sorunlar yaşar. Bu sorunlardan bazıları hareket kısıtlaması, vücutta karıncalanma benzeri durumlardır. Kaygı kelime anlamı ile karşılaşılan durumlar karşısında hızlı karar alma ve sorunları çözmek için savunma mekanizması olarak ifade edilebilir.

anksiyete karıncalanma

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete kaynaklı yaşanan birçok belirti vardır. Belirtilerin ortaya çıkarken birbirini takip etmesi ve yakın zamanlarda gerçekleşiyor olması teşhis konulurken anksiyete ihtimalini kuvvetlendirir. Anksiyete temel olarak karar verme mekanizmasını etkin kılan kaygının aşırı hale gelmesi ile ortaya çıkar.

Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerde ortak olarak karşılaşılan ve bu durumdan mağdur olan kişilerin şikayet ettiği belirtiler aşağıdaki gibidir;

 • Sürekli endişe hali,
 • Olumsuz düşünme,
 • Ani kan basıncı ve buna bağlı kalp atışı hızı artışı,
 • Kas gerilmeleri,
 • Ani ürperme,
 • Ani göz bebeği büyümesi,
 • Deri rahatsızlıkları,
 • Sık sık tuvalete gitme,
 • Aşırı terleme,
 • Boğazda kuruluk,
 • Kapalı alanlarda duramama,
 • Sürekli sersemlik,
 • Vücutta karıncalanma,
 • Vücutta uyuşma,
 • Uyku bozukluğu,
 • Dikkat dağınıklığı,
 • Karar verme güçlüğü.

Anksiyete psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ilk etkileri bilişsel bağlamda ortaya çıkar. Kişinin karar verme güçlüğü çekmesi ve yukarıdaki diğer belirtileri yaşaması ile birlikte vücudu tepki verir. Vücudun karıncalanması ve vücutta yanma hissi gibi hisler beynin bireye bir yanlışlık olduğuna dair verdiği uyarılardır.

anksiyete karıncalanma

Anksiyete Karıncalanma, Kaygı Bozukluğu Karıncalanma Yapar Mı?

Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde karıncalanma hissi sıkça yaşanır. Vücudun farklı bölgelerinde karıncalanma ve batma hissi, uykuya dalmak üzereyken ağrı yanma hissi gibi durumlar uyku bozukluklarına da neden olmaktadır.

Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin en çok şikayet ettiği durumlardan biri de uyku bozukluğudur. Uykuya dalamama nedenleri ise genellikle vücutta karıncalanma ve batma hissidir. İnsan beyni bir terslik olması halinde kişiye uyarı vermek için vücudu kullanır. Kaygı bozukluğu, aşırı stres altında olma gibi durumlarda vücutta ani uyuşmalar sıkça görülür.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete bozukluğu en çok yaş ilerledikçe görülen bir durumdur. Yaşlılarda ve istisnai olarak ergenlik dönemindeki bireylerde ortaya çıkar. Ergenlik döneminin çocukluk ile yetişkinlik arasında sancılı bir geçiş dönemi olduğunu ifade etmek gerekir.

Anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılan yöntemler çoğunlukla hastanın yaş ve kaygı bozukluğu şiddet durumuna göre belirlenir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen tedavilerde günümüz tıbbi olanaklar ile ciddi anlamda olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir.

anksiyete karıncalanma

Anksiyete bozukluğu mutlaka uzman kontrolünde tedavisi gerçekleştirilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Öncelikli olarak kapsamlı bir değerlendirme ve akabinde sonuca uygun tedavi uygulanmalıdır. Anksiyete tedavisinde psikoterapi genellikle tercih edilir. Ancak rahatsızlığın ilerlemiş olması beraberinde ilaç tedavisini de tercih nedeni kılabilir.

Anksiyete Karıncalanma Hissi Nasıl Geçer?

Anksiyete karıncalanma hissi belirtisine neden olabilir. Bu noktada anksiyete kaynaklı olarak el ve ayaklarda karıncalanma hissi yaşıyorsanız soğuk su ile ellerinizi ve ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Soğuk su vücutta kan akışını hızlandıracağından karıncalanma hissinin anlık olarak azaltılmasını sağlayacaktır.anksiyete karıncalanma

Anksiyete nedenli karıncalanma hissi benzeri belirtilerin ortadan kaldırılmasında doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması büyük önem taşır. Uzmanların görüşüne bağlı olarak tercih edilen tedavi yöntemine uyulmalı ve tedavinin işe yaraması için gereken tüm uygulamalar gerçekleştirilmelidir.

Anksiyete karıncalanma hissi gibi hislere neden olabilir. Karıncalanma hissinin vücutta ortaya çıkmasının başka birçok nedeni de olabilmektedir. Bu nedenler hakkında bilgi almak için vücutta karıncalanma hissi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Anksiyete Bozukluğu Tedavileri.

Beyinde Ürperti Hissi ve Karıncalanma Psikolojik Uyuşma ve Karıncalanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.