Aniden Bütün Vücudun Uyuşması Sebepleri

Aniden Bütün Vücudun Uyuşması Neyin Habercisidir?

Vücutta uyuşma tansiyon düşmesi, beyin ve omurilik rahatsızlıkları, bel fıtığı benzeri birçok rahatsızlığın habercisi olabilir. Aniden bütün vücudun uyuşması ise sinirlerde ortaya çıkmış olan bir rahatsızlığın belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Vücutta kol, ayak gibi uzuvların uyuşması kimi zaman sinir sıkışması kimi zaman da ani hareketlere bağlı olarak gerçekleşebilir. Ancak bu nedenler uyuşmanın en doğal ve masum nedenleridir. Vücudumuz ters giden bir durum olduğunda ağrı ve benzeri anormal davranışlar ile bizi uyarır. Aniden bütün vücudun uyuşması da bu belirtilerden biridir.

aniden bütün vücudun uyuşması

Aniden Bütün Vücudun Uyuşması, Vücutta Uyuşma Neden Olur?

Vücutta uyuşma hissi bazı durumlarda bölge bölge gerçekleşirken bazı durumlarda da vücudun alt ya da üst kısmı olarak ortaya çıkar. Uyuşma hissinin ortaya çıkmasının ana nedeni uyuşan bölgedeki sinirlerin hasar görmüş olmasıdır.

Sinir hücreleri sürekli ve aşırı uyarıldığında ve zarar gördüğünde uyuşma ortaya çıkar. Bu noktada vücutta meydana gelen uyuşmanın şiddeti sinirlerin ne derece hasar gördüğünün de habercisidir. Uyuşma hissinin ortaya çıkışı sürecinde yanma ve karıncalanma hisleri de hissedilebilir.

Aniden Vücutta Uyuşma Nedenleri;

 • Bel fıtığı,
 • Tümör,
 • Beyin rahatsızlıkları,
 • Omurilik bölgesinde meydana gelen kanal daralması,
 • Şeker hastalığı,
 • Kanser,
 • Migren,
 • Psikolojik kaynaklı rahatsızlıklar,
 • Parestezi kaynaklı ağrılar,
 • Huzursuz bacak sendromu,
 • Kırık vakaları

aniden bütün vücudun uyuşması

Vücutta ani uyuşmaların birçok nedeni olabilir. Bu noktada uyuşma yaşanan bölgenin tespiti ve uyuşma hissinin ne kadar uzun süre hissedildiği oldukça önemlidir. Ani vücut uyuşmaları günlük hayatın aksaması hastaların en çok şikayet ettiği konulardan biridir.

Vücudun Farklı Bölgelerinde Meydana Gelen Uyuşma Hissi Sinir Sıkışması Kaynaklı Olabilir!

Sinir sıkışması sinirlerin görevlerini yerine getirememesi kaynaklı olarak ortaya çıkar. Sinirlerinizde meydana gelen sıkışmayı anlamanın en kolay yolu batma, karıncalanma, yanma ve uyuşma hislerinin aynı anda yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmektir.

Sinir sıkışmasının ne sıklıkla gerçekleştiği ve uyuşma hissinin ne kadar yoğun yaşandığı olası sorun hakkında teşhis koymayı kolaylaştıran bilgilerdir. Vücudun farklı bölgelerinde de olsa ortaya çıkan uyuşma hissi beyin kaynaklı olabilirken sinirlerden kaynaklı da olabilir. Daha düşük bir ihtimal olarak vücutta karıncalanma ve yanma hissi psikolojik nedenler ile de ortaya çıkabilir.
aniden bütün vücudun uyuşması

Karıncalanma hissi günlük hayatımızda hayatın akışını etkileyen bir durumdur. Vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir. En doğal nedeni sinir sıkışmasıdır. Sinirlerin sıkışması halinde uyuşma ve karıncalanma hissi yaşanması oldukça normaldir.

Sinir sıkışması sorunu tedavi edilmediği takdirde sinirlerde kalıcı hasar oluşmasına neden olabilir. Bu noktada uzman görüşü ve hızlı bir tedavi süreci şarttır.

Aniden Bütün Vücudun Uyuşması Beyin Rahatsızlıkları Kaynaklı Olabilir!

Beyin ve omurilik kaynaklı rahatsızlıklar vücutta karıncalanma, batma, yanma gibi hislere neden olabilir. Beyinde ve omurilik bölgesinde ortaya çıkan tümör benzeri rahatsızlıklar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Ağrı ve acı gibi hisler beyinden sinyal iletilmesi ile ortaya çıkar. beyin bölgesinde ortaya çıkan rahatsızlıkların tüm vücudu etkilemesi bu noktada oldukça normaldir. Aniden tüm vücudun uyuşması tansiyon düşmesi kaynaklı olabildiği gibi tümör kaynaklı da olabilir.

Uyuşma ve karıncalanma benzeri belirtiler hafife alınmaması gereken oldukça ciddi belirtilerdir. Bazı rahatsızların tedavisinde kullanılan yöntemler uyuşma hissini ortadan kaldırabilmektedir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse tansiyonun normal seyrinde ilerlemesine olanak tanıyan ilaç tedavileri vücutta uyuşmayı engelleyebilmektedir.

Aniden bütün vücudun uyuşması günlük hayatta çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Şeker rahatsızlığı ya da benzeri nedenler ile ortaya çıkabilen uyuşma hissinin ne sıklıkla ortaya çıktığına bağlı olarak uzman görüşü almanız önerilir.

MS Hastalığı nedir detaylı bir şekilde öğrenin…

Psikolojik Uyuşma ve Karıncalanma Sol Ayak Uyuşması ve Karıncalanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.