Ani Tansiyon Yükselmesi Belirtileri

Ani Tansiyon Yükselmesi Belirtileri

Tansiyon insan hayatının en önemli değerlerinden bir tanesi olması ve her kesimden hastanın hayatını etkilemesi nedeniyle oldukça kıymetlidir. Sık sık kontrol edilmesi ve varsa genetik yatkınlık hallerinde yakından ilgilenilmesi gerekir.

Tansiyon kısmi olarak atardamarlarınıza pompalanan kanın damara ne kadar basınç yaptığının ölçülmesi anlamına gelir. Tansiyonun gün içinde yükselmesi veya düşmesi beklenebilir.

ani tansiyon yükselmesi belirtileri

Dinlenme anında ölçülen ile spordan sonra ölçülen arasında fark olması tansiyonunuzda sorun olduğu veya hasta olduğunuz anlamına gelmez. Düzenli ölçüm ve değerlendirmelerin yanında hastanın belirti göstermesi de tansiyon hastalığı şüphesinin değerlendirilmesine neden olur. Aniden yükselme gibi aniden tansiyonun düşmesi de hastanın çeşitli sorunlar yaşaması demektir.

Aniden Tansiyon Yükselmesi Nedir?

Diğer adı ile hipertansiyon olarak adlandırılan hastalığın normal basınç değerleri üzerinde bulunan tansiyon ölçümü ile tanımlanması söz konusu olur. Ani tansiyon yükselmesinde normal değerlerin bilinmesi oldukça önemlidir.

Normal kabul edilen değerlerin büyük tansiyonda 140 mmHG ve küçük tansiyonda 80 mmHG olduğu düşünüldüğünde bu değerin üzerine çıkması aniden tansiyonun yükselmesi demektir. Hipertansiyon tanısı konması için bir kez yaşanması veya belirti vermesi yeterli görülmez. Gün içinde değişkenlik gösteren bir değer olmasından dolayı takip edilmesi hipertansiyon tanısında önemlidir.

ani tansiyon yükselmesi belirtileri

Dikkatinizi Çekebilir! Vücutta İğne Batma Hissi.

Aniden Yükselen Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon yükselmesinin veya düşmesinin çoğu zaman belirtisi olmayabilir. Ama vücuda etki etmeye başlaması artık belirti verilmesine neden olur. Ani tansiyon yükselmesi nedenleri ve belirtileri bilindiğinde hastanın ne yapması gerektiği de ortaya çıkar. Hipertansiyon belirtileri şunlardır:

  • Baş dönmesi yaşanabilir,
  • Burun kanaması da görülür,
  • Bağ ağrısı şikayeti vardır,
  • Bulantı ve kusma eşlik edebilir,
  • Çarpıntı ve halsizlik oluşur.

ani tansiyon yükselmesi belirtileri

Bu belirtiler aniden normal değerin üzerine çıkan tansiyon aralığı halinde vücudun vereceği tepkilerdir. Bu tepkiler tansiyonun denge olmadığını ve doktora başvurulması gerektiği şeklinde yorumlanmalıdır.

Aniden Yükselen Tansiyon ve Normal Tansiyon Değerleri

Her kişi için ayrı tansiyon değerlerinden ve normal aralığından bahsetmek mümkündür. Bunun nedeni süregelen zamanlarda bedenin kendi tansiyon aralığını belirlemiş ve buna alışmış olmasıdır. Normal tansiyon kaçtır sorusunun net cevabı olmamasının nedeni budur. Tansiyonun normal aralıkta olması kişisel şekilde takip edilerek bulunmalıdır. Bir hasta için 90-60 mm normal iken başka bir hastanın düşük tansiyon belirtileri vermesine neden olabilir.

Hipertansiyon Tedavisinde Neler Yapılır?

Uzman bir doktor tarafından yapılan değerlendirme sonucunda tahlil ve tetkikler istenmesi gerekir. Buna bağlı şekilde tedavi için yol belirlenmesi gerekir. Tansiyonun kontrol altına alınmaması halinde görülebilecek olan kalp, böbrek, göz, beyin gibi organlardaki hasar ciddi sonuçların oluşması demektir. Bundan dolayı tedavi için geç kalınmaması önemlidir. İlaç. tedavisi uygulanmasının yanında hastanın yaşam tarzını değiştirmesi de gerekir.

ani tansiyon yükselmesi belirtileri

Aniden Yükselen Tansiyon Durumunda Yapılması Gerekenler

Yaygın şekilde görülen bir hastalık olması nedeniyle hastanın ve hasta yakınlarının bu konuda ne yapması gerektiğini bilmesi önemlidir. Doğru bir müdahale olması hastanın hayati tehlikesinin bile önüne geçecektir. Aniden yükseldiği hissedilen tansiyon için ilaç kullanılması halinde hemen ilaç verilmesi gerekir. Soğuk suya girilmesi ve hasta kendinde ise duş alması sağlanmalıdır. Ardından hemen hasta uzman bir doktora başvurarak tedaviye başlamak zorundadır.

Ani Tansiyon Yüksekliği Etkileri

Hastanın henüz hipertansiyon hastası olduğundan haberi olmadığında bu durum uzun süreli farklı hastalıkların oluşmasına davetiye çıkarabilir. Beyin kanaması ve hayati tehlikelerin oluşması sonucu göz ardı edilmemesi gereken sonuçlar arasında bulunur. Belirtiler değerlendirilerek mutlaka tedaviye başlanması, gerekli hayati düzenlemelerin yapılması sağlanmalıdır. Tansiyon farklı hastalıklarla birleştiğinde insan hayatının kalitesini düşüren bir konuma gelebileceğinden dikkate alınmalıdır.

En iyi 15 tansiyon aleti ve tavsiyelerine göz atın.

Yüksek Tansiyon Kaçtır? Yaşa Göre Tansiyon Değerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.