Ağır Depresyon Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Ağır Depresyon Nedir?

Ağır depresyon, genel olarak insanın ruh halini anlatmakta olan bir sözcüktür. Bu durumda psikiyatrik bir rahatsızlığı tanımlama amacı ile kullanılan ağır depresyon sözcüğü ise hastalık olarak düşünülmektedir. Bir bireyin depresyon durumunda bulunması sırasında bu ve benzeri tabirler kullanılmaktadır. Bu tabirler kullanıldığı zaman ise kişinin ruhsal bir çöküntü durumunda bulunduğu anlaşılmaktadır.

 ağır depresyon nedir

Günlük hayatta herkes bir dönem boyunca mutsuz, üzgün ya da kararsız hissedebilmektedir. Ağır depresyon durumunda ise beynin belirli bölgelerinde meydana gelmekte olan kimyasal dengesizlik, bu ve benzer durumları ortaya çıkarmaktadır. Peki ağır depresyonun nedenleri nelerdir? Ağır depresyon belirtileri nelerdir? Daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Ağır Depresyon Nedenleri Nelerdir?

Ağır depresyon nedenleri değişiklik gösterebilmekte olan nedenlerdir. Bu nedenle her kişinin yaşamakta olduğu depresyon çeşidi ve bu çeşitlerin tedavisi farklılık göstermektedir. Ağır depresyonun başlıca nedenleri aşağıda detaylı bir şekilde belirtilmektedir.

Biyolojik Nedenler

Uzmanlar tarafından yapılmış olan araştırmalara göre beyinde yer alan norepinefrin, serotonin ve benzeri bazı hormonlar depresyon durumuna neden olabilmektedir. Bu hormonların miktarında meydana gelmekte olan belirli değişimler, ağır depresyon yaşanmasına neden olabilmektedir.

ağır depresyon nedir

Psiko-sosyal Nedenler

Günlük hayatta hepimiz belirli bir miktarda strese maruz kalmaktayız. Bu stresin bireylerde görülme miktarı değişiklik göstermektedir. Yaşanmakta olan stresin fazlasıyla artış göstermesi, kişinin ağır depresyon durumu ile karşılaşmasına neden olabilir. Özellikle küçük yaşta anne ya da baba kaybı, şiddete maruz kalma ve benzeri travmalar ileriki yaşlarda depresyona girme ihtimalini arttırmaktadır.

Küçük yaşlarda ihtiyaç duyulan ait olma, güven duyma, sevilme, başarma ve benzeri durumların karşılanamaması da daha sonra depresyona girmeye neden olabilmektedir. Bu nedenle küçüklükten bazı durumların kontrol altına alınması büyük önem taşır.

Genetik Nedenler

Bilimsel araştırmalara göre hastalığın genetik olarak da ortaya çıkabildiği bulunmuştur. Ağır depresyon hastalarının birinci derece akrabalarında bulunmakta olan ağır depresyon sıklıkla kişide de görülmektedir. Aile genleri nedeni ile depresyon durumuyla karşılaşmakta olan pek çok kişi bulunmaktadır.

ağır depresyon nedir

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ağır depresyon belirtileri, kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte olması nedeni ile kişinin depresyonda olup olmadığını anlamak bir miktar zor olabilir. Ancak herkeste belirli belirtiler bulunmaktadır. Ağır depresyon nedeni ile pek çok kişinin karşılaştığı belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Değersiz hissetme
 • Çaresizlik, suçluluk hissi ve anksiyete bozukluğu
 • Her konuda ilgi kaybı
 • Günün her bölümünde, özellikle de sabahları depresif olma
 • Aşırı isteksizlik ve halsizlik nedeni ile aktivitelerde aksama ve yavaşlama
 • Motivasyon kaybı
 • Aşırı uyku isteği ve uyanamama
 • Yalnızlık hissi
 • Enerji düşüklüğü ve çabuk yorulma
 • Cinsel isteksizlik
 • Mide ve bağırsak problemleri
 • Eskiden yaşanmış olan olumsuz olayların sürekli akla gelmesi ile yaşanan pişmanlık hissi
 • Kendine zarar verme planlar, intihar ve ölümü düşünme

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?  Depresyon Çeşitleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.