Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ağır Depresyon Belirtileri

Ağır depresyon, özellikle günümüzde pek çok kişide görülmekte olan bir rahatsızlık çeşididir. Peki belirtileri nelerdir? İnsanların yaşam kalitesinde büyük ölçüde düşmeye neden olan ağır depresyon, gerekli tedavi işlemleri sonrasında kişinin düzelmesi ile sonuçlanabilir. Ağır depresyon hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

ağır depresyon belirtileri

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ağır depresyon belirtileri, birbirinden farklı nedenlerle ortaya çıkması nedeni ile değişiklik göstermektedir. Farklılık göstermekte olan bu belirtilerin bazıları, çoğu kişide kendini göstermektedir. Depresyon belirtilerinin çoğunu ya da yarısını göstermekte olan kişilerin depresyon durumunda bulunması olası bir durumdur. Bu durum ile karşı karşıya gelen kişinin uzman kişiler tarafından yardım talep etmesi gerekmektedir.

Ağır depresyon durumunun birçok belirtisi bulunmaktadır. Çoğu kişide karşılaşılmakta olan belirtiler ise aşağıda belirtilmektedir.

  • Kişi kendini değersiz hisseder.
  • Çaresizlik ve suçluluk duyguları ile karşılaşılır.
  • Anksiyete bozukluğu görülür.
  • Günlük hayatta ilgilenilmekte olan konularda ilgi kaybı yaşanır.
  • Kötümser düşünceler ile birlikte karamsar ve kederli bir duygu durumuna girilir.
  • Motivasyon kaybı yaşanması nedeni ile gelecekle ilgili hedeflere odaklanmakta zorluk meydana gelir.
  • İştahsızlık yaşanmasına bağlı olarak kilo kaybı görülebildiği gibi aşırı yeme eğilimi nedeni ile de kilo alımı ile karşılaşılabilir.
  • Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı ile karşılaşılabilir. Korkularda ve gerginlik miktarında artış gözlenir.
  • Aşırı uyku isteği ile karşılaşılması nedeni ile sabahları uyanmakta zorluk görülmesi meydana gelir.

ağır depresyon belirtileri

Ağır Depresyon Tedavisi

Ağır depresyon tedavisi, alanında uzman olan kişiler tarafından gerçekleştirilmekte olan bir hizmettir. Ağır depresyon durumu ile karşı karşıya kalmış olan kişinin belirli kişilerden yardım alması gerekmektedir. Ağır depresyon tedavisi alınarak belirli sorunlardan kurtulmak mümkündür. Peki ağır depresyon geçer mi?

Ağır Depresyon Geçer Mi?

Ağır depresyon durumu, etkili bir tedavi ile kişinin gelişim gösterebileceği bir rahatsızlıktır. Bu depresyon durumundan kurtulmak için öncelikle kişinin etkili bir tedavi alması gerekmektedir. 2 ila 4 ay aralığında tam olarak düzelme yaşanması mümkündür. Ağır depresyon durumundan bu şekilde çıkmak mümkündür.

İlk kez depresyon gibi bir durumla karşı karşıya gelen kişiler için en az 6 ay boyunca tedavi durumu devam edebilmektedir. Ağır depresyon yaşamakta olan bireylerin alacağı tedavi süresinin uzaması da muhtemeldir. Depresyon durumu ile karşı karşıya kalmış olan bir bireyin hayatında değişiklikler meydana gelmektedir.

ağır depresyon belirtileri

Hayatta verimliliğin düşmesi ya da ilişkilerin bozulması gibi durumlar, ağır depresyon nedeni ile de meydana gelmektedir. Sıklıkla sağlık durumunun bozulması da depresyon durumu ile karşılaşılması sonucunda meydana gelebilmektedir. Ağır depresyon nedeni ile kanser, astım, kalp ve damar rahatsızlıkları, obezite ve benzeri rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Ağır depresyon tedavisinin kişiye özel olarak yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni kişilerin depresyondan aynı şekilde etkilenmiyor olmasıdır. Her kişi farklı nedenlerle depresyona girer ve depresyon durumundan farklı yönlerde etkilenir. Bu nedenle her bir kişinin değişik yollarla tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?  Depresyon İlaçları İsimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.